A XVI. század irodalmáról tartott előadást Újváry Zsuzsa történész a Hatvany Lajos Múzeumban. Ez a korszak meghatározó volt a magyar irodalomban, hiszen olyan neves alkotók jelentek meg, mint például Zrínyi Miklós, vagy Tinódi Lantos Sebestyén. Újváry Zsuzsa kitért arra, hogy a 16. század előtt is születtek művek a hazáról, a magyar nyelvű lírát Balassi Bálint teremtette meg. A hazaszeretetről árulkodik, hogy az alkotók központi témája a szabadság iránti vágy és a becsületesség volt. – Az elődeink pontosan tudták, miért harcolnak, milyen céljaik vannak. Tisztában voltak vele, hogy az elképzeléseik akár az életükbe is kerülhetnek – fogalmazott a történész.

A másik téma, ami érdekelte az írókat, költőket, a keresztény valláshoz köthető. A reformáció térhódításának és a török elleni küzdelemnek köszönhetően, a hit kérdése annyira foglalkoztatta az embereket, hogy akár a kocsmai beszélgetés során is szóba kerültek a vallási elvek.

A vallás fontosságát jól mutatja, hogy ebben az időszakban a legtöbb művész biblia- és zsoltárfordításokkal foglalkozott, ugyanakkor a hősi, históriás énekek is igen népszerűnek bizonyultak.