Az önkormányzat a környezetvédelem érdekében arra biztatja a hatvaniakat, hogy az avart- és kerti hulladékot elsősorban hasznosítsák, amelyet a komposztálással vagy az úgynevezett mulcsozással, más néven talajtakarítással lehet megtenni. Komposztálással a szerves hulladék hamuszerű anyaggá alakítható, a mulcsozás pedig védi a talajt az erózió, a víz, illetve a szél káros hatásaitól. Amennyiben az ilyen hasznosítás nem megoldható, a száraz avar- és kerti hulladék a helyi rendelet előírásának megfelelően elégethető. Ennek értelmében hétfőn és pénteken 9 és 18 óra között lehet ezt megtenni. A szabályok betartása fontos: magánterületen, száraz állapotban lehet égetni szélcsendes időben, az ennek megfelelően kialakított helyen. Kommunális és egyéb ipari hulladék továbbá nem égethető, valamint az égetés folyamatának gyorsítására éghető folyadék, légszennyező vagy bűzös segédanyag nem használható. A rendeletet a katasztrófavédelem tűzgyújtási tilalma felülírhatja, erről a katasztrófavédelmi igazgatóság weboldalán lehet tájékozódni.

Most azonban égetés nélkül is megszabadulhatunk a zöldhulladéktól, a Szelektív Nonprofit Kft. ugyanis hulladékgyűjtést szervez a városban. Elsőként november 9-én az újhatvani utcákon végzik el a feladatot, majd november 16-án Óhatvanban dolgoznak. A feleslegessé vált hulladékot az adott napon reggel 7 óráig kell kihelyezni az ingatlan elé úgy, hogy ezzel a közlekedés biztonságát ne zavarja, a begyűjtő szállítóeszköz által jól megközelíthető legyen, ne járjon baleset- vagy károkozás veszélyének előidézésével. A zöldhulladék-gyűjtést csak magánszemélyek vehetik igénybe, intézményektől, közületektől és gazdálkodó szervezetektől a hulladékot nem szállítják el.

A zöldhulladék fogalmába tartozik a levágott fű, levágott faág, nyesedék, avar, lehullott lomb, egyéb növényi részek. A lehullott faleveleket és egyéb kerti zöldhulladékot műanyag zsákokban, a faágakat, nyesedéket maximum egyméteres darabokra vágva, kötegelve, átkötve kell előkészíteni. Nem szállítható el a veszélyes hulladékkal, háztartási hulladékkal, építési törmelékkel, egyéb hulladékkal kevert vagy szennyezett zöldhulladék.

A zöldhulladékot hatvani lakcímkártyával a Csányi úti hulladékudvarban is le lehet adni az év folyamán bármikor, háztartásonként évente 600 kilogrammot vesznek át.