A fűtési időszakban megnő a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amennyiben nem biztosított a levegő-utánpótlás. A kandalló, a cserépkályha, vegyes tüzelésű kazán, konvektor, vagy fali vízmelegítő is lehet nyílt égésterű, ezek pedig a szoba levegőjét használják, miközben működnek. – Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás, szén-monoxid keletkezik, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat. Szén-monoxid esetek miatt idén Heves megyében már 38 alkalommal vonultak megyénk tűzoltói, heten sérültek meg. A hatvani tűzoltók pedig 5 alkalommal végeztek méréseket ingatlanokban a veszélyes gáz miatt – fejtette ki Nagy Csaba, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Érdemes évente egyszer szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket, hiszen ezek hőtermelő, lánggal égő berendezések, a meghibásodásukból lakástűz, vagy szén-monoxid-mérgezés lehet. A katasztrófavédelem szóvivője felhívja rá a figyelmet, hogy célszerű minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé egy szén-monoxid-érzékelőt helyezni. Tapasztalataik azt mutatják, hogy azon eseteknél, ahol az érzékelő jelzett, a lakók azelőtt észlelték a bajt, mielőtt rosszul lettek volna.

A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem oldalán. A szakemberek azt tanácsolják, hogy az érzékelőt a fűtőeszköztől vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzék el és mindenki ügyeljen arra, hogy ezeknek is van szavatossági idejük.