A gyógyszerek helyes alkalmazása elengedhetetlen a hatékony és biztonságos terápiához – írja a Semmelweis Egyetem sajtóközleményében, melyhez egy oktatóvideót is csatoltak weboldalukon. Itt például azt mutatják, hogy nem mindegy, hogyan osztjuk el a napi adagokat – például, ha egy tablettát napi háromszor kell bevenni, azt ideális esetben 8 óránként kell szedni, nem pedig reggel, délben és este. Arra is oda kell figyelni továbbá, hogy a napi 2×1 jelzés arra utal, hogy két alkalommal kell bevennünk egy tablettát, nem pedig fordítva.
Déry Károly háziorvos arra hívja fel a figyelmet, hogy az antibiotikumos terápiánál nagyon figyeljünk a helyes alkalmazásra. – Ha azt mondják, hogy egy antibiotikumot három napig kell szedni, az azért van, mert úgy kísérletezték ki, hogy ennyi idő alatt fejti ki a hatását a kórokozóra. De van olyan is, amit öt napig kell szedni. A legrosszabb, ha valaki három-négy nap után abbahagyja a kezelést, mert ilyenkor a kórokozók meggyengülnek, de nem pusztulnak el teljesen. Ez azt jelenti, hogy egy-két hét múlva a fertőzés újra fellángolhat, és akár még erősebb is lehet. Ráadásul ilyenkor az a probléma, hogy az eredeti antibiotikum már nem biztos, hogy hatni fog. Ilyenkor egy másikat kell kipróbálni, és ha ez többször megismétlődik, akkor egy végtelen kísérletezésbe csúszunk bele, miközben a beteg nem gyógyul meg rendesen. Ezért nagyon fontos, hogy az antibiotikumot mindig az előírt ideig és adagban szedjük végig – részletezte a szakember.
Mindezek mellett a gyógyszerek tárolás is kulcsfontosságú: a hűtőben tartandó gyógyszereket nem szabad az ajtóba rakni, mert ott magasabb lehet a hőmérséklet, a szobahőmérsékleten tárolandó készítményeket pedig érdemes a lakás hűvösebb pontján elhelyezni, ahol nem éri közvetlen napfény.A tabletták felezhetősége is gyakori kérdés. Ha van felezővonal, az arra utalhat, hogy osztható, de érdemes ehhez patikában kapható eszközt használni, hogy elkerüljük a porladást. A kúpokat pedig hosszában kell kettévágni, hogy a hatóanyag egyenletesen oszoljon el.
A lejárt vagy feleslegessé vált gyógyszereket nem szabad otthon kidobni. Ezeket a patikákban található gyűjtőhelyeken kell leadni, így elkerülhető, hogy a veszélyes anyagok a környezetbe kerüljenek. A gyógyszerek megfelelő használatával nemcsak saját egészségünket védjük, hanem a terápia sikerességét is növelhetjük.