Nyáron nagyon népszerűek a fő- és köztéri szökőkutak, amelyek körül szívesen időzik a lakosság. A Kossuth téren gyakran látni, hogy a talajból feltörő vízoszlopok között gyermekek szaladgálnak. Kánikulában sokan használják a szökőkutakat és csobogókat arra, hogy kicsit enyhítsék a forróságot, ám akár betegséget is kaphatnak azok, akik ily módon hűsítik magukat.

A Kossuth téren levő szökőkút rendszere több mint hét köbméter vizet forgat, amit különféle vegyszerekkel tisztítanak. A szökőkutak fertőtlenítése úgy biztosítható, hogy bróm tartalmú készítményeket alkalmaznak. A víz minőségének javítása érdekében UV szűrőt is használnak, ami megsemmisíti a veszélyes mikro-organizmusokat. A szökőkút vizét a nyári kánikula alatt minden hónapban cserélik hűvösebb időben pedig kéthavonta.

A gyermekorvos szerint a köztéri kutak vizében való fürdéssel a szülő fölösleges kockázatot vállal. A vidám programnak akár bőr- és kötőhártya-gyulladás is lehet a vége.

– A legnagyobb a fertőzésveszély akkor, ha valaki a szökőkút vizét lenyeli, mert könnyen előfordulhat, hogy hasmenést okozó baktérium kerül a szervezetébe. Ehhez nem kell meginni, lehet véletlen is pancsolás közben, vagy ha vizes kézzel megfogják az ételt – részletezte Gesztesi Stefánia gyermekorvos.

A szakemberek szerint mérgezést nem okoz a szökőkutak vízsugara, de a medencékben lévő vízbe gyakran a vegyszereken kívül hulladék és állati ürülék is kerül, amik már komolyabb fertőzések forrásai is lehetnek.