Néhány hete még a metszési munkálatoktól és a permetezéstől volt hangos a hatvani határ, mára azonban baljós csend és feketére fagyott termésmaradványok jellemzik a vidéket. A gazdák szerint a természet idén nem volt kegyes: az április végi fagyok már bekötött állapotban érték a gyümölcsöket, amikor a hőmérséklet helyenként mínusz 5 fokig süllyedt – mondta Simon Attila mezőgazdasági szakértő. – Átlagosan a 80 százalék körül mondanám a fagykárt. A meggy és a szilva a legfőbb kárt szenvedett, a körte szintén benne van ebben a körben. A dió teljesen mértékben károsodott, hiszen az nulla foktól elfagy. Az alma valamennyire megmenekült, a cseresznye ültetvényekben is fajtától függően 70-80 százalékos kár van. Nagyon nehéz év elé néznek a gazdálkodók – tette hozzá a szakember.

A pusztítás mértéke történelmi mértékű, a meteorológiai adatok szerint nyolc évtizede nem volt példa hasonlóra. A védekezésben a hagyományos módszerek, mint a füstölés, a légkeverő gépek használata vagy a fagymentesítő öntözés, most hatástalannak bizonyultak. Simon Attila szerint a jövő drága, a megoldás a hektáronként akár 40 millió forintba kerülő jégvédőhálókban és fóliasátrakban van. Mivel a fagy nemcsak hazánkat, de a szomszédos országokat is sújtotta, a vásárlóknak idén nemcsak hiánnyal, hanem a gyümölcsök árának jelentős emelkedésével is számolniuk kell.