A vadbaleseteket olykor nehéz elkerülni, mivel az állatok értelemszerűen nem a KRESZ szabályai szerint közlekednek, és váratlanul képesek felbukkanni a közlekedő járművek előtt. Nagyon fontos azonban, hogy a járművezetők vegyék komolyan a vadveszélyt jelző táblákat és tartsák be a sebességkorlátozást. A rendőrség hangsúlyozza: a megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni. Ha valaki lakott területen kívül 90 helyett csak 80 km/ó sebességgel megy, jóval több ideje lesz reagálni egy esetlegesen hirtelen felbukkanó vadra.

Fontos, hogy vezetés közben senki ne telefonáljon, kapcsolja be a biztonsági övet, tartson nagyobb követési távolságot és folyamatosan figyelje az út mindkét oldalát! Ha hirtelen nagytestű vad kerül a gépkocsi elé, a járművezető vészfékezzen, adjon hangjelzést, de ne rántsa félre a kormányt, ugyanis egy út menti fának vagy a szemben közlekedő gépkocsinak csapódva sokkal súlyosabb baleset következhet be. Ha a vezető lát egy vadat a járműve előtt átszaladni, lassítson le még jobban, mert több állat is várható.

– A termőföldeket egészen tavasztól őszig sokféleképp művelik, a munkagépek pedig a vadat kimozdítják az élőhelyükről. A kombájnok, vetőgépek gyakran éjszaka is dolgoznak, ezért számítani kell arra, hogy megrémült állat kerül az úttestre. A vad leggyakrabban élelemért megy át az út másik oldalára. A vaddisznók, a szarvasok és fiatal bikák szürkülettől egészen a kora hajnali órákig szívesen kutatnak új élelem-lelőhelyekért. Gödöllő környékén a szarvasok a leggyakoribbak, a Hatvan térségében lévő mezőkön pedig az őzek és a vaddisznók jelenlétére lehet számítani – mondta Tímár Dávid, a Hatvani Vadaspark ágazatvezetője.

Hozzátette: a koca vaddisznók április-május környékén ellenek, ezért akik mostanában erdei kirándulásokat terveznek, fokozottan figyeljenek arra, hogy a nőstény egyedek júliusig agresszívabbak lehetnek a kicsinyeik miatt. Július végén pedig megkezdődik az őzek párzási időszaka, ami augusztus közepéig tart.

A vadásztársaságok, ahol arra szükség van, már megkezdték a vadállomány szabályozását a balesetek megelőzéséért. A vaddal történő ütközés közlekedési balesetnek számít, azaz mindenképpen ki kell hívni a rendőrséget, illetve értesíteni kell a helyileg illetékes vadásztársaságot. Fontos tudni, hogy a vadállomány az állam, illetve a vadásztársaság tulajdona, annak eltulajdonítása lopásnak minősül.

Kezdőkép forrása: google.com