Idén is szervezett nyílt napot a Bátor Tábor egykori résztvevőknek és szüleiknek. A tábor 2001-ben alakult, a hatvani táborhely 2003 óta működik. Céljuk, hogy súlyosan beteg gyerekeknek és családtagjaiknak nyújtsanak segítséget élményterápiás foglalkozásokkal. A tavalyi évben mintegy 2500 gyermek vett részt programjaikon.
A mecseknádasdi Szűcs Martin azután hallott a Bátor Táborról, hogy egy életmentő beavatkozáson esett át. Azt mondta, az ottani programok és a támogató közeg, ami fogadta, sokat segített neki a nehéz időszak feldolgozásában. – Szerintem, ha valaki átesik egy ilyen traumán, azt nehezen éli meg az ember. Úgy gondolom, ilyenkor mindenképp jót tesz, ha eljön ide. Itt olyan közösségben lehet, ahol befogadják, és látja az illető, hogy nemcsak neki nehéz, hanem mással is megtörtént hasonló – mondta.
Édesanyja elmondta, a család nehezen élte meg ezt a korszakot. – Lehetőséget kaptunk, hogy Martin eljöhetett a Bátor Táborba, először nem akart, de beszélgettünk vele erről többet, és végül jelentkezet. Nagyon tetszett neki, egy hétig nem tudtunk róla semmit, mivel telefont nem lehetett használni, de fotókat kaptunk hét közepén. Azt mondta, amikor eljöttünk érte, hogy élete legszebb nyarát kapta a tábortól, és szeretne majd visszajönni – fogalmazott Heim Lívia.
A tábor tavaly csaknem 1000 képzett önkéntessel dolgozott együtt. Palojtay Dávid 15 éve önkénteskedik, elmondta, azokat az élményeket, melyeket ad, vissza is kapja a gyerekektől. – Egyrészt ez egy olyan tevékenység, ahol közvetlen visszajelzést kapunk arról, hogy amit csinálunk, annak van értelme. Ragyog a gyerekek tekintete, mosolyognak és nevetnek, látszik, hogy tényleg boldogok itt. Másrészt komoly tanulmányok mutatják, hogy ez hosszútávon a gyógyulásukban nagy szerepet játszik – részletezte.
A Bátor Tábor módszerének a lényege, hogy olyan kihívások elé állítsák a gyerekeket, melyek teljesítésével nő az önbizalmuk – mondta Knecht Tamás, a Bátor Tábor Alapítvány ügyvezető igazgatója. – A hatvani táborhelyünkön tavasztól őszig vannak programjaink, nyáron 7-18 év közötti gyerekeket várunk, ősszel pedig hét év alatti gyerekek érkeznek szüleikkel együtt. Ezenkívül van egy Lélekmadár elnevezésű táborunk is azoknak a családoknak, akik elvesztették gyermeküket valamilyen betegségben. Ezek mellett a kórházakban egész évben jelen vagyunk, azokhoz a gyerekekhez megyünk, akik egészségügyi okok miatt nem tudnak itt jelen lenni. Legújabb iskolai programunkkal pedig azoknak nyújtunk segítséget, akik már meggyógyultak, de nagyon nehezen tudnak visszatérni az osztályközösségbe – foglalta össze. Kiemelte, az alapítvány minden programja ingyenes, támogatóiknak és adományozóiknak köszönhetően.
Az eseményen kerekasztal beszélgetésen is részt lehetett venni, ahol legújabb kezdeményezésükről, a Felhők felett magazinról volt szó. Az online felület célja, hogy mindenkihez eljuttassák több évtizedes tapasztalatukat a lelki egészségről és jóllétről. A nyílt napon azokat a programokat mutatták meg, melyeken a táborozók vesznek részt, így lehetett íjászkodni, lovagolni, csónakázni, és a magaskötélpályán „bátorkodni”. Volt ezeken kívül arcfestés, buborékshow és tűzoltóbemutató is.
Fotó: Albert Péter