Mentő-, rendőr-, és tűzoltóautó – napjában többször is hallhatjuk őket elhaladni a városban. Ezeken a járműveken megkülönböztető jelzést használnak, amikor sürgős, életmentő feladatuk van.  Piros, kék fény és a sziréna, ezek minden közlekedőnek azt üzenik, hogy félre kell állni, elsőbbséget kell adni. Az Országos Mentőszolgálat Ügyeleti Szolgálatának ügyeleti vezetője szerint azonban sok esetben nem az extrém sebesség, hanem éppen a folyamatos haladás a legnagyobb kihívás. Szabó László arról is beszélt, miért jelent gondot, ha nem tudnak egyenletesen haladni a forgalomban. – Sajnos előfordul, hogy problémát okoz a haladás. Nem az extrém sebességnek vagyunk hívei, sokkal fontosabb a folyamatos haladás, a sokszori fékezés, esetleges megállás befolyásolhatja a beteg állapotát is. Kérnénk a gépjárművezetőket, hogy biztosítsák számunkra az elhaladást, mert csak akkor tudunk élni az elsőbbségünkkel, ha javunkra lemondanak róla – részletezte.

Az Országos Mentőszolgálat sajtóanyagaiban ábrák is segítik az autósokat. Ezek bemutatják, hogyan kell helyet nyitni a forgalmi torlódásban: a járműveknek halszálkában két irányba kell húzódniuk, hogy középen sávot nyissanak a mentőnek. A mentőszolgálat kiemeli: a biztonságos haladás nemcsak jogszabályi, hanem erkölcsi kötelesség is.

Az 1/1975 KPM-BM együttes rendelet, azaz a KRESZ pontosan meghatározza, hogyan kell viselkednie az autósoknak, ha megkülönböztető jelzést használó jármű közeledik. Erdélyi Róbert, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottság titkára szerint a sofőrök legtöbbször az utastérben túl hangosan szóló zene, és a kihangosítón történő mobiltelefonozás miatt nem hallják a szirénázva közelítő járművet. Mint mondta, ahhoz pedig, hogy az elsőbbségadási kötelezettségnek eleget tudjunk tenni, már akkor cselekedni kell, amikor a fényjelzést még nem látjuk. – Azt javasoljuk, amennyiben szirénát hallanak, de a fényjelzést még nem látják, már akkor kellő körültekintéssel járjanak el. Adott esetben hátrafordulással vagy a visszapillantó tükör gyakoribb használatával győződjenek meg arról, melyik irányból érkezik a megkülönböztető jelzést használó gépjármű. Ennek megfelelően félrehúzódással, szükség esetén megállással kell biztosítani az elsőbbségi jogot. Ahhoz, hogy időben segítséget tudjanak nyújtani a mentők, tűzoltók, rendőrök, ez elengedhetetlen – fogalmazott.

A megkülönböztető jelzések mögött sürgős feladatok, sokszor életek megmentése áll. A szabályok ismerete és betartása tehát minden közlekedő felelőssége. Csak így biztosítható, hogy a mentők, tűzoltók, rendőrök időben célba érjenek.

Kezdőkép: illusztráció (archív)