Még ki sem hevertük az ízletes kézműves söröket, ismét új programok következtek a hatvani Őszi Fesztivál folytatásaként. A kétnapos sörfesztivál helyszínén rendezték meg, immár a XX. Idősek Regionális Hagyományőrző Fesztiválját. Heves és Nógrád megye több településéről is érkeztek ide fellépők, hogy táncaikkal, énekeikkel és verseikkel növeljék a rendezvény színvonalát. Az eseményt Horváth Richárd polgármester nyitotta meg, ahol elmondta, a kor egy relatív mérőszám, ugyanis mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát. A Himnusz közös eléneklése után a Naplemente Nyugdíjas Klub fellépésével vágtak bele a kulturális üdítésbe. Nem véletlen, hogy a naplementések voltak az első fellépői ennek a napnak, hisz a Grassalkovich Művelődési Házzal karöltve, közösen szervezik meg immár 20. alkalommal ezt a tradicionális szüreti mulatságot. Kalmár Gyuláné, a klub vezetőhelyettese elmondta, ők maguk szokták összerakni a dalcsokrokat, megtervezni a koreográfiákat. – Az ének és a néptánc fiatalít minket. Lelkesek vagyunk és egy tapsért mindig megéri a sok készülés – részletezte a Naplemente Nyugdíjas Klub vezetőhelyettese.  A fiatalabb generáció is bemutatkozott a fellépők között. A nyugdíjas korúakon kívül, óvodások és húszas éveikben lévő néptáncosok is megpörgették szoknyáikat, összecsapták sarkantyúikat. Elhozták ide produkcióikat Hortról, Szűcsiből, Mátrafüredről, Vámosgyörkről, Karácsondról, Mezőszemeréről, Egerfarmosról és Ilinyből is. A program célja, hogy a népi hagyományokat újra felszínre hozzák, ápolják azokat és megismertessék a fiatalabb generációval is.

A Mezőszemerei Kéknefelejcs Hagyományőrző Egyesület öltözete színpalettaként tündökölt a porondon. Kormos Melinda, a népdalkör vezetője és az egyesület elnöke elmondta, ruháikra gondos figyelmet fordítanak. – Mezőszemere hagyományai és értékei közé tartozik a kézzel készült, rendkívül színes, dél-palóc népviselet, slingolt végű köténnyel és fejfedővel – mondta a vezető, majd kiegészítette: kétféle fejdíszük van: maga a konty, illetve a pipicskének nevezett csipkés hajpánt.  – Aki utóbbinak birtokosa, azt jeleneti, hogy még gyermektelen – magyarázta Kormos Melinda.

A Szűcsi Évgyűrűk Nyugdíjas Kulturális Egyesület tagjai elfoglalt nagymamák és határi munkát végző nők, így nagyon nehéz egyeztetni a próbák időpontjait. – Nem egyszerű, de mindig megoldjuk a közös gyakorlásokat. Ezek a gyűlések összetartják a kis létszámú csoportot, amelyre mindannyiunk lelkének szüksége van – hangsúlyozta Jernei Jánosné, az egyesület vezetője.

A Liszt Ferenc Vasutas Nyugdíjas Klub három évig készült erre a produkcióra. – A közösségünkben van egy nyolcvan év feletti hölgy is, akinek lelkesedése felülmúlhatatlan – jegyezte meg Tóbi Tiborné, a klub vezetője, aki egyébként férjével együtt alkot egy párt a néptánccsoportban. Egyhangúlag kijelentették, az energiával teli házasságuk a táncnak köszönhető.

A szervezők még meglepetés vendégekkel is készültek a megjelenteknek. A 2 Szoknya 1 Nadrág Társulat színházi momentumokkal tett hozzá a programsorozathoz. Elhangzottak itt – Békefi László, Mádi Piroska és Várkonyi Andrea szájából – olyan nagysikerű musicalek és operettek is, mint a Csárdáskirálynőből „ a lyányok dala”, a János legyen fenn a János-hegyen, a Szép város Kolozsvár és a Hajmási Péter.

A hagyományőrzés még az ételekben is visszaköszönt, ugyanis ebédként palóc levessel és töltött pampuskával vendégelték meg a résztvevőket. Ezt követően a különböző települések képviselői népviseleteikben sétáltak végig a városon. A szüreti felvonulást lovas kocsi vezette, amelyet díszes ruhákban éneklő asszonyok és gyermekek követtek. A Városháza előtt Szinyei András alpolgármesternek átnyújtották a fesztivál szimbólumát, a szüreti kosarat. A visszatérést követően, folytatódott a zenés vigasság.

 

Fotó: Albert Péter