Régiségünk-örökségünk – Hatvan és térsége néprajzi emlékei címmel nyílt kiállítás a Hatvany Lajos Múzeumban. Nem csak a XIX. század végi mesteremberek foglalkozásait mutatják be, a teremben helyet kapott egy tiszta szoba és egy konyha részlete is.

A kiállítás megnyitóján köszöntőt mondott Kocsis István nyugalmazott könyvtárigazgató, valamint a múzeum vezetője. Kökény Ferenc, beszédében hangsúlyozta, hogy ezzel együtt már három néprajzos emlékeket bemutató kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők. Úgy fogalmazott: a most megnyílt tárlat hiánypótló. – Alapvetően Hatvan és környéki népviselettel foglalkozik, a hétköznapokat és a viseleteket is bemutatja. Ismerős tárgyak lesznek, például a Bukát-féle kerámiák, illetve megtekinthető Rózsa János mézeskalácsos szerszámai is. Maga a terem nem nagy, de tematikusan lettek elhelyezve a tárgyak, így jól nyomon követhető minden – részletezte.

Simon Tamás néprajzos-muzeológus elmondta: a kiállítás egyik központi eleme az autentikus hatvani menyasszony, amely bemutat egyebek mellett egy alsószoknyát, vállkendőt és egy fejdíszt is. – A hatvani menyasszonyi viselet és a hatvani fehér hímzés messze földön híres. Igyekeztünk ezt is a saját gyűjteményünkből, eredeti darabokból összeállítani. Ehhez szakmai segítséget és útmutatást is kaptunk – foglalta össze Simon Tamás.

A Régiségünk-örökségünk tárlat mellett a vásári, valamint a pásztoréletet bemutató állandó néprajzi kiállítás is megtekinthető a Hatvany Lajos Múzeumban a nyitvatartási időben.

Fotó: Albert Péter