A műanyag gyakorlatilag már teljesen beivódott mindennapjainkba, azonban egyre több a bizonyíték arra, hogy hulladékká válásukkor mennyi problémát okoznak. Óceáni műanyag szigetek jönnek létre, műanyag darabkákat találnak az élőlények gyomrában, sőt már az ételeinkbe is bekerülnek a lebomolatlan részecskék. A műanyag ellenálló és évszázadokig fennmarad, mégis olyan egyszer használatos eszközöket gyártanak belőle, amiket átlagosan 25 percig használunk. Arról nem is beszélve, hogy előállításuk javarészt fosszilis erőforrásokból történik. Az ország egyik legaktívabb környezetvédelmi szemléletformáló központja, a Humusz Szövetség július elején műanyagmentes hónapot hirdetett. Nem egyedülálló azonban az ötlet, hiszen márciusban az anglikán egyház is műanyag böjtöt hirdetett a húsvéti ünnepeket megelőző időszakra. Nem véletlen, hogy már Európai Uniós szinten folynak a tárgyalások az egyszer használatos műanyagok visszaszorítása érdekében, és egyre több országban tiltják be például a műanyagzacskókat.

A Humusz „műanyagböjt” kampányának egyik célja a figyelemfelkeltés a műanyagokkal kapcsolatos témákra. Másodsorban tippeket adnak arra vonatkozóan, hogyan tudjuk a műanyagok használatát csökkenteni, és környezetbarát alternatívákat választani.

Hazánkban a Humusz Szövetség, a Felelős Gasztrohős Alapítvány és a Refill kezdeményezés arra buzdít mindenkit, hogy júliusban (és természetesen az év többi napján is) felejtse el a PET palackokat, és szerezzen be többször felhasználható kulacsokat, és azokat töltse meg újra, meg újra és újra.

Forrás: humusz.hu

Kezdőkép: Albert Péter