A száraz november elnevezésű akciót a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és a Drogambulancia Alapítvány hozta létre 2016-ban. A kampány lényege, hogy az úgynevezett szociális ivók, akik nem számítanak alkoholbetegeknek, de időszakonként fogyasztanak alkoholt, egy hónapig kerülik azt. A száraz november arra lehet jó az alkalmi ivók számára, hogy kiderüljön, hol tartanak a függőség kialakulásában – erre Zacher Gábor toxikológus hívta fel a figyelmet. – Ez a kihívás a szociális ivóknak szól, akik időnként megisznak egy-két pohárral, amivel egyébként nincs semmi gond. Ezzel tesztelhetik magukat, hogy hónap közepén már eszükbe jut-e, hogy két hete már nem emeltem meg a poharat, jó lenne meginni valamit. Ez lehet egy figyelmeztetés is, hogy akár gond is lehet abból, ha ez így folytatódik. Azt gondolom, hogy ez az egy hónapos absztinencia, azaz szermentesség gyakorlatilag ilyen embereknek semmilyen nehézséget nem okoz. A száraz november inkább önismeretről, tesztelésről szól – fogalmazott.

A szakember kiemelte, hogy egyre többen folytatnak egészségtudatos életmódot. Ez főként a fiatalabb generáció körében népszerű, náluk csökkenő tendenciát mutat az alkoholfogyasztás. Kiemelte, ha mégis isznak, jellemzően inkább sört, bort vagy fröccsöt választanak a tömény szesz helyett. Azonban ennek ellenére is alkoholfogyasztás terén elsők vagyunk az Európai Unióban, hazánkban statisztikai adatok szerint 900 ezer alkoholbeteg él.

A függőség kialakulásánál számos külső tényező közre játszhat, ilyen például a családi minta vagy a trauma, de a genetikánk is hajlamossá tehet – mutatott rá egy pszichológus. Hozzátette: több kutatás is vizsgálta, hogy egyesek miért lesznek függők, míg mások nem. – Egy értelműen azt találták, hogy azok nem lesznek függők, akiknek hatékony megküzdési stratégiáik vannak, amiket a családból és környezetünkből tudunk elsajátítani. Szintén védővaktorok lehetnek társas kapcsolataink, illetve az, ha rugalmasság birtokában van az egyén – foglalta össze Demjén Anna, aki azt is hozzátette: jó önismeret szükséges ahhoz, hogy felismerjük, többet iszunk a kelleténél. Kiemelte, ha már csak kicsit is bizonytalanok vagyunk azzal kapcsolatban, milyen viszonyunk van az alkohollal, akkor mindenképp érdemes szakemberhez – háziorvosunkhoz, pszichológushoz vagy pszichiáterhez – fordulni, aki tovább irányíthat minket a megfelelő helyre.

Kezdőkép: archív