A Bosch a technológiák és szolgáltatások vezető szállítója, magyarországi tevékenységének minden területén növekedést ért el 2017-ben. Teljes magyarországi árbevételét, beleszámítva a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységeket is, 13 százalékkal, 1304 milliárd forintra növelte 2017-ben. Ugyanebben az időszakban a magyar piacon elért forgalma 2 százalékkal, 244 milliárd forintra nőtt. „A Bosch sikeres vállalat Magyarországon, ez a siker lehetőséget, felhatalmazást ad és kötelez bennünket arra, hogy minden erőnkkel és szakértelmünkkel a jövőt alakítsuk” – nyilatkozta Daniel Korioth, a magyarországi Bosch csoport vezetője a vállalat éves budapesti sajtótájékoztatóján. „Ez az év is ígéretes lesz számunkra, számos korábban elkezdett beruházás és fejlesztés átadásra kerül.” Az idei évvel kapcsolatban hozzátette: “A pozitív fejlemények és az első negyedév jó üzleti teljesítménye alapján az árbevétel további növekedésére számítunk idén is. Biztosak vagyunk abban, hogy üzleti tevékenységünk továbbra is hozzájárul Magyarország fejlődéséhez.”

 

Kulcsszerepben a fejlesztés

A Bosch csoport Magyarországon 2017-ben, négy telephelyen minden eddiginél többet, összesen 55 milliárd forintot fordított kutatás-fejlesztésre. A miskolci kéziszerszámgyárban az innovációs tevékenység a kerti- és a barkácseszközök mellett az ipari szerszámok fejlesztését is magában foglalja és a termékötlettől a koncepciós fázison át a gyártásfejlesztésen keresztül egészen a termék piaci bevezetéséig terjed. A Bosch magyarországi autóipari mérnökei az automatizált vezetésre és az elektromos mobilitásra összpontosítva a jövő mobilitásán dolgoznak. Egerben az automatizált vezetés egyik alapját adó elektromos kormányrendszerek fejlesztésével foglalkoznak. A miskolci autóipari vállalat két, az elektromobilitás fejlesztését célzó, konzorciumi együttműködésben megvalósuló projektet is bejelentett 2017-ben. A Bosch Budapesti Fejlesztési Központ új generációs fejlesztési projektjei megvalósítására jelenlegi területe mellett 60 000 négyzetméteres telken bővíti a budapesti campust. Az új rész építése 2018 második félévében kezdődik, a tervezett átadása 2021-ben lesz és elsősorban az automatizált vezetésen dolgozó fejlesztési osztályok költöznek az új komplexumba. „A Bosch folyamatosan arra törekszik, hogy innovatív fejlesztései által közelebb hozza a jövő technológiáit” – nyilatkozta a cégcsoport vezetője. „Ehhez infrastrukturális kapacitásaink állandó bővítésére, valamint a Bosch kompetens munkavállalói számának további növelésére van szükség” – tette hozzá Korioth.

 

Új beruházások alapozzák meg a további növekedést

A beruházások területén a Bosch 58 milliárd forinttal zárta a 2017-es évet. Az esztendő egyik legjelentősebb projektje a Bosch hatvani regionális logisztikai központja, melyhez a létesítményt a vállalat a NIPÜF Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt.-től bérli. Az új létesítmény a Bosch közép-kelet-európai régiós logisztikai tevékenységeit kapcsolja hálózatba a legmodernebb Ipar 4.0 technológiák segítségével. „A Bosch legújabb logisztikai központjára nemcsak magyar, hanem nemzetközi viszonylatban is példaértékű együttműködésként és beruházásként tekintünk. A hatvani központ kiemelten fontos mérföldkő a Bosch csoport különböző üzletágai között megvalósuló csapatmunkában és a cégünk közép-kelet-európai logisztikai tevékenységében egyaránt” – mondta Daniel Korioth.

 

Jelentős növekedés a gyártásban

A cégcsoport gyártási kapacitása továbbra is dinamikus fejlődésben van. Az Egerben és Makláron működő Robert Bosch Automotive Steering Kft. 2017-ben a jövő mobilitásában úttörő szerepet játszó elektromos kormányműből a kétmilliomodikat is legyártotta. A hatvani autóipari beszállítónál, a Robert Bosch Elektronika Kft.-nél nemcsak a legnagyobb volumenű a radargyártás világszerte – többek között olyan radarok készülnek itt, melyek a jövő mobilitási törekvéseit szolgálják – de a vállalat a Bosch csoport legnagyobb motorvezérlő-egység szállítója is a világon. A hagyományosnak számító üzleti területek mellett, mint például a műszerfalak gyártása, az elektromobilitáshoz és az automatizált vezetéshez állítanak elő csúcstechnológiás termékeket, például közép-hatósugarú radarokat és szenzorokat vagy hibrid áramátalakítókat, feszültségszabályozókat. A miskolci autóipari gyárban dolgozó szakemberek által előállított termékek is hozzájárulnak a mobilitás jövőjének formálásához, de a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. nemcsak gépjárművekbe szállít elektromos meghajtáshoz nélkülözhetetlen komponenseket. Miskolcról történik a teljes eBike-rendszer – mely magában foglalja a meghajtási egységen, a kijelzőn, az akkumulátoron túl a kábeleket és minden elektromos meghajtáshoz szükséges felszerelést – kiszállítása a világ minden pontjára. A Miskolcon gyártott eBike-rendszereket világszerte már 70 kerékpármárkába építik be. Tavaly a gyártás 15. évfordulóját ünneplő miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. dinamikus fejlődése nem csupán a gyártási volumenben, hanem az elvégzett tevékenységek skálájának bővülésében is nyomon követhető, hiszen elektromos kéziszerszámokat fejlesztő és gyártó profiljához a múlt évben új működési egység csatlakozott, a többek között csomagolási tevékenységeket is végző Regionális Szolgáltató Központ. A miskolci kéziszerszámgyár eredményeiért idén a 10 milliárd forint feletti árbevétellel bíró cégek összetett versenyében az Év Gyára elismerést is megkapta. A miskolci vállalatot ezenfelül a Legjobb menedzsment folyamatok címmel, fejlesztési törekvéseit pedig az Ipar 4.0 Szakmai Különdíjjal jutalmazták.

 

Kreatív munkahelyek, folyamatos létszámbővítés

A Bosch 2017-ben is egyike volt azon vállalatoknak, amelyek a legnagyobb létszámbővülést mutatták a magyarországi magánszektorban. A vállalat az elmúlt évben 1000 új munkahelyet hozott létre az országban. A cégcsoport munkavállalóinak száma Magyarországon így több mint 13 500 fő, közülük több, mint 2300 szakember dolgozik a kutatás-fejlesztés területén. „Vállalatunk élen kíván járni a jövőt alakító technológiák megalkotásában és ehhez elengedhetetlen elkötelezett munkatársaim innovatív munkája. Ehhez az izgalmas kihíváshoz azonban még több magasan kvalifikált szakemberre van szükség.” – mondta Daniel Korioth. A technológiai fejlődés rohamos, a vállalat több száz magasan képzett mérnököt és technikust keres budapesti, hatvani, maklári, továbbá miskolci telephelyeire. „A Bosch mindent megtesz azért, hogy több évtizedes tudásával, a hagyományokra építő innovációival és tapasztalatával támogassa egy új, a munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelő műszaki értelmiségi generáció kinevelését” – tette hozzá a cégvezető. Ezért a Bosch nagy hangsúlyt fektet az oktatásra, különösképpen a Magyarországon zajló mérnök- és szakképzésekre. A cégcsoport 14 felsőoktatási intézménnyel folytat együttműködést, melyből négyben gyakorlatorientált duális képzést kínál a hallgatóknak.