A Grassalkovich Művelődési Házban gyűltek össze a Magyar Rákellenes Liga Hatvani Alapszervezetének, és a hozzájuk kapcsolódó más szervezeteknek képviselői, önkéntesei. Mindig nagyon sok programot szerveznek, most az alkalom az volt, hogy november 26-a az Önkéntesek Nemzetközi Világnapja. Márpedig a rákellenes liga munkájában, Magyarországon háromezer önkéntes vesz részt. Gősiné Lusztig Ildikó, a liga önkénteseinek koordinátora kifejtette, hogy nem lehetnek elég hálásak ezeknek az embereknek, akik ennyi energiát, törődést és szeretetet tesznek bele a mindennapokba, azért, hogy fenntartsák a közösséget és hogy másoknak segítsenek. – A daganatos betegek sokszor vannak magukra utalva, de ez a közösség támaszt nyújt számukra: együtt vannak, közösen szerveznek programokat. Küzdenek, harcolnak, felvilágosításokat tartanak, mindezt pedig teljesen önkéntesen. Csodálatos emberek, büszke vagyok rájuk! – fogalmazott Gősiné Lusztig Ildikó.

A programon több előadást is tartottak, így Dorner László, az Egri Eszterházi Károly Katolikus Egyetem adjunktusa, az önkéntesség lelki aspektusait szemléltette. Hajdú Rebeka pedig a kiégés veszélyeiről, annak jeleiről, felismeréséről és a megküzdési módszerekről beszélt a jelenlévőknek. – Fontos megkülönböztetni a munkában való, és az érzelmi kiégést. Mindkettőnél a megelőzés a legfontosabb. Ha már érezzük a jeleit, mint például a motiválatlanság, hogy nem leljük örömünket, de lehet ez fizikai tünet, fájdalom fáradtság, akkor cselekedni kell. Tegyünk az egyéni jólétért, fel kell mérnünk a lehetőségeket, célokat felállítani. Fontos a szociális támasz, a barátok, a családok, kollégák, esetleg szakember, akikkel együtt állíthatjuk fel a megküzdési stratégiánkat – mondta el Hajdú Rebeka pszichológus, művészetterapeuta, perinatális szaktanácsadó. A megelőzésben nagy segítség lehet a művészetterápia, amivel érzelmeinket tudjuk kiadni, levezetni és oldani a stresszt.

Aki önkéntesnek áll, az többnyire saját motivációból dolgozik, de ez néha elfogyhat, lehetnek nehezebb időszakok. Ám megfelelő eszközökkel, közösséggel, szakemberi segítséggel dolgozhatunk azon, hogy megelőzzük, megállítsuk a kiégést, és célt találjunk.