Hetekig magányosan várták a kispajtásokat a hinták és a csúszdák az óvodákban, de május 25-e óta már gyerekek mókáznak rajtuk vidáman. A Hatvani Varázskapu Óvodában is beindult az élet, az intézményben hétről hétre egyre több gyermek tér vissza a szokásos mindennapi rutinhoz.

– A tapasztalatok azt mutatják, hogy az újraindulást nemcsak a szülők és az óvodapedagógusok, hanem a gyerekek is nagyon várták már. A szülők fegyelmezettek, betartják az előírásokat, így csak az ajtóig kísérik gyermekeiket és maszkot is hordanak. Ezután következik a kicsik átöltöztetése, az alapos kézmosás és fertőtlenítés – mondta Varsányi Mónika óvodavezető. Hozzátette: a gyerekek több hét kimaradás után szívesen üdvözölték egymást, a legtöbben örömmel járnak óvodába és még a régi kis civakodások is sokkal kevesebbek lettek. – Nagyon hiányoztak a barátaim az óvodából, örülök, hogy újra együtt játszhatunk. Amikor otthon voltam, kaptam két cicát is, velük sok időt töltöttem – mondta Pribula Lilla óvodás kislány.

 

Június másodika óta az oktatási intézményekben is beindult az élet. A kormány korábban úgy döntött, hogy a gyermekfelügyeleti rendet az iskoláknak június 26-ig kell megszervezniük és fenntartaniuk. A felügyeletben résztvevők számára június 2. és 15. között elsősorban felzárkóztató, a tanulást támogató foglalkozásokat szerveznek meg kiscsoportos létszámban. Ráczné Sisa Ágnes, az Újhatvani Római Katolikus Általános Iskola intézményvezetője elmondta, hogy a pedagógusok is nagyon várták már az újrakezdést. Pontos és alapos menetrend szerint építették fel a tanév végéig történő felzárkóztató órákat, tanításokat.

– A tanárok és a gyerekek egyaránt rugalmasan viselkednek ebben az időszakban, hiszen egyszerre zajlik a digitális oktatás az online térben, de folyamatosak a személyes konzultációk, felzárkóztatások is. Ehhez egy komoly menetrendet építettünk ki, így azonban hatékonyan meg tudjuk oldani a feladatokat. Mindemellett igyekszünk a szülők segítségére is lenni, június utolsó két hetére pedig napközis- és sporttábort szervezünk – részletezte az intézményvezető.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a több hetes kényszerszünet után a diákok is merőben átértékelték az iskolába járást. A gyerekeknek őszintén hiányoztak az iskolai élmények, leginkább a közösségi játékok és a baráti társaságok.

A 2020-as tanév a koronavírus-járvány miatt nem lett hosszabb, a diákokat mindenhol le tudják zárni az eddigi eredményeik alapján. A pedagógusok arra készülnek, hogy az esetleges lemaradásokat a jövő tanévben pótolják, a nyári szünet ideje alatt pedig több helyen napközis táborokkal igyekeznek segíteni a szülőket, akiknek sok esetben elfogytak a szabadságaik.