A tavaszi vetések a végéhez közelednek, a napraforgó zömét már elvetették, a kukorica pedig május elejéig földbe került. Az idei év időjárása eddig kedvező volt a szántóföldi növénytermesztéshez – mondta Simon Attila mezőgazdasági szakértő. – A sok csapadék segített, jól elő lehetett készíteni a magágyat, a vetőmagok ideális talajba kerültek. A tavasz kifejezetten jónak mondható az elmúlt évekhez képest. Az árpák és a búzák is időben földbe kerültek, és jelenleg nagyon szép, ígéretes állományokat látunk, főleg Hatvan környékén. A kérdés inkább az, hogy a kukorica hogyan viseli majd a júniust, ha bejön egy hathetes kánikula, ahogy az utóbbi években, az komoly terméskiesést jelenthet – részletezte.
A következő hetek feladata a gabonafélék gyomirtása és trágyázása lesz. A keléshez szükséges 10-12 fokos talajhőmérséklet és a nedvesség is megvolt, ez látszik is a növényeken. Az igazi próbatétel azonban csak ezután jön, a tavalyi évben például a nyári hőség jelentősen visszavetette a kukoricatermést.
A mezőgazdasági termelés nemcsak az időjárástól, hanem a piac alakulásától is függ. Tavaly hektikus évük volt a gazdálkodóknak. Aratáskor mélyen voltak az árak, de aki tudott tárolni, az télen jelentősen magasabb áron tudott értékesíteni.
Simon Attila szerint egyre nagyobb jelentősége van az ipari felhasználásnak is, az etanolgyártás és az olajipar stabilabb piacot jelent, mint az állattenyésztés, amely azonban a gabonák zömét fogyasztja el. Ennek ellenére ez nem csökkenti a gazdák kiszolgáltatottságát a világpiaci ingadozásokkal szemben.
Kezdőkép: Albert Péter (archív)