A december vége és január eleje jellemzően az év egyik leghidegebb időszaka hazánkban, azonban a mostani periódusban Magyarország több pontján is plusz 15 fokot mutattak a hőmérők.
Egy óceáni eredetű nyugatias áramlás a felelős azért, hogy nem az évszaknak megfelelően alakul a Kárpát-medence időjárása – mondja az időjárás-előrejelző szakértő. Bakota Zsolt hozzátette, hogy az a csapadékmennyiség, ami a napokban hull az országra, a genovai öböl térségéből érkező mediterrán ciklonnak köszönhető. – Az Országos Meteorológiai Szolgálat ma reggelig regisztrált adatai szerint 18 – 20 milliméter csapadék hullott, de voltak egyes magasabban fekvő hegyvidéki területek, ahol több mint 30 milliméter csapadék is lehullott. Nagyjából a sokéves átlag alapján értékelt január havi csapadékösszeg 33 milliméter körül van, tehát már vannak olyan helyek a vármegyében, ahol 24 óra leforgása alatt, egy havi csapadék esett le – mondta.
Azonban ez a csapadékmennyiség még mindig nem elegendő a mezőgazdaság számára – erre figyelmeztetett a szakember. Simon Attila kiemelte, hogy a tavalyi aszályos nyár után, minden hazánkba érkező csapadékra szükség van. – Ez a jelenlegi eső, ami most esik, valamennyire visszatölti a szükséges csapadék mennyiségét a talajban, de ha most vennénk egy másfél méteres talajszelvényt, akkor látnánk, hogy a felső hatvan centiméter kellően telítődött csapadékkal. Azonban van egy harminc centiméteres száraz rész, ami a tavalyi aszálynak a maradványa és alatta megint nedves a föld. Tehát, minden csapadék, ami érkezik az nagyon fontos – fejtette ki.
Simon Attila hozzátette, a nedvesség felszívódásánál előny, hogy nem fagyott a talaj, viszont az enyhe idő miatt a kártevők nagy része életben marad. A hazánkban honos kártékony élőlények ellen lehet védekezni, azonban nagyobb problémát jelentenek a hazánkba betelepülő fajok. – A gyűlölt poloskákat emelném ki ebből, ami Iránból, Közép-Ázsiából származik. Nincs olyan élőlény Magyarországon, ami a poloskát kipusztítaná. Emiatt nagyon sok gondot okoz. Sok olyan kártevő él meg a Kárpát-medencében, ami korábban nem volt – részletezte. A mezőgazdasági szakértő arról is beszélt, hogy a klímaváltozás hatására Magyarországon egy Észak-Olaszországra jellemző időjárás figyelhető meg, ami a jövőben jelentősen átalakítja majd a mezőgazdasági technológiákat.