Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, szeptember első felében régészeti ásatások indultak Nagygomboson. Egy ottani lakó bővítést szeretett volna végezni telkén, amikor is a földet ásva kövekre bukkant. Hamar kiderült, hogy nem építési törmelékről van szó, hanem egy 4. századi római kori lelőhelyről, amely a már feltárt egykori római birodalmi katonai őrállomásához tartozó barakképület maradványait rejti. A munkálatok a Magyar Nemzeti Múzeum, a Dobó István Vármúzeum és a Hatvany Lajos Múzeum összefogásával kezdődtek el, az ingatlan tulajdonosának beleegyezésével. – Elsősorban a római kori leletek érdekelnek minket, hiszen ezek segítenek megérteni az épületek történetét, valamint azt a környezetet, amelyben létrejött. Az épülettel egyidős leleteink nagy része építőanyag, de nagyon különlegesek a római katonai bélyeges téglák, amelyeken az építésért felelős germán katonai parancsnok nevével is találkozhatunk. Mindezeken kívül néhány római kerámia is előkerült, amik ehhez a korhoz köthetőek – részletezte Mrav Zsolt, ásatásvezető, a Magyar Nemzeti Múzeum római koros régésze.

A rómaiak egy olyan területen építkeztek itt, amely korábban is lakott volt a szarmaták által és az azt megelőző vaskorban élőkkel, így sokkal több lelet fellelhető ezen a területen. A legjelentősebb, amit most találtak, egy kelta kobaltkék üveg karperec darabja, valamint egy amulett. A megtalált tárgyak a Hatvany Lajos Múzeumban is láthatóak lesznek – jelentette be Gál Andrea, a kulturális intézmény régész-muzeológusa. Az ásatás októberben befejeződik majd. Minél hamarabb szeretnénk az értékesebb leleteket restauráltatni, és a jelenlegi ős- és római koros kiállításban bemutatni. Tavaly nyílt a szarmatás kiállítás, így az őrtoronynak már van egy terme nálunk, az a 60-s évekbeli ásatás leleteit mutatja be. Ezt szeretnénk kibővíteni a mostani ásatás fotóival, dokumentációival és természetesen a tárgyakkal – tette hozzá Gál Andrea.

A Hatvany Lajos Múzeumot tavaly májusban területi múzeummá minősítették, ami egy magasabb szakmai besorolás, ennek köszönhető, hogy az intézmény már tud régészeti ásatásokat végezni.

Fotó: Ocsovai Zoltán