Az online csalások leggyakoribb típusa az úgynevezett „banki csalás”. Ez az adathalász csalási forma olyan, banki ügyfeleket célzó, csaló szándékú e-mail, vagy sms, amely személyes, pénzügyi vagy biztonsági információi megosztására próbálja rávenni a címzettet. A bűnözők célja, hogy megszerezzék az emberek bankkártya adatait, melynek birtokában a számlán lévő pénzt is eltulajdonítják – erről már Csernyánszki Csaba rendőr főhadnagy beszélt. – Gyakran értesülünk arról, hogy a csalók banki alkalmazottként hivatkoznak magukra és azt állítják, hogy tranzakció indítását észlelik az áldozat számlájáról és segíteni szeretnének nekik a biztonság érdekében. Ezt követően arra kérik a gyanútlan embereket, hogy telepítsenek egy alkalmazást telefonjukra vagy számítógépükre, a csalók szándéka ezzel pedig az, hogy később hozzáférjenek áldozataik eszközeihez, így a bankkártya adataihoz is – mondta.

A rendőr főhadnagy arra is felhívta a figyelmet, hogy továbbra is gyakoriak azok a csalástípusok is, melyekben a kiberbűnözők rendőrségi portál imitálásával próbálnak meg adatokat kicsalni közigazgatási bírságra hivatkozva. Ráadásul az utóbbi időben egyre többször fordul elő olyan eset is, hogy a csalók postai úton küldték el áldozataiknak ezeket a hamis fizetési felszólításokat.

Az elszaporodott online bűncselekmények visszaszorítása érdekében a rendőrség létrehozta a kiberpajzs.hu weboldalt. A felületen internetes csalásokkal kapcsolatos információkat olvashatnak az emberek, valamint tippeket is kaphatnak arról, miként kerülhetik el az áldozattá válást.

Kezdőkép: archív