A szakember egy hathónapos mentett tacskókeveréket vizsgált egy hatvani állatorvosi rendelőben. Koda hősiesen tűrte a vizsgálatot és az oltást, majd az állatorvos a szívférgesség elleni védekezést is megbeszélte a gazdikkal.
Az ebekre veszélyt jelentő szívférgesség egyre nagyobb problémát jelent hazánkban is. A betegséget fonálféreg okozza, amely elsősorban a négylábú kedvencek szívében és nagyobb ereiben élősködik. A fertőzést szúnyogok terjesztik, úgy, hogy beinjektálják lárvájukat a szervezetbe. Így a veszély egész évben fennállhat az enyhe tél miatt, de különösen körültekintőnek kell lenni a tavasz beköszöntével, amikor a rovarok a fagyok után ismét megjelennek.
A szívférgesség kezdetben gyakran tünetmentes marad, ami különösen veszélyessé teszi. Ahogy a férgek kifejlődnek és elszaporodnak a kutya szervezetében, egyre komolyabb problémákat okozhatnak – hangsúlyozta a kisállatgyógyász szakállatorvos. – Enyhébb esetben egy-két évig is tünetmentes lehet az állat az egyes stádiumban. A betegség második fokozatában már megjelennek a légúti tünetek, kezdetben kisebb intenzitású köhögések, aztán ez sűrűsödik és súlyosodik, illetve fáradékonyabbá válik a kutya, ez főleg a nagyobb munkabírású kutyáknál figyelhető meg. A következő fokozatban pedig már súlyosabbak a tünetek. A felnőtt férgek bevándorolhatnak a jobb szívfélbe, amik nagyon komoly hasvízkórt okozhatnak, és megjelenhet máj- és veseelégtelenség is – részletezte Tilinger István. Azt is hozzátette, amennyiben a diagnózis beigazolódik, a kezelés összetett és hosszadalmas folyamat. A cél a kifejlett férgek elpusztítása, miközben minimalizálni kell a mellékhatásokat és a szövődményeket. Egyes esetekben sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.
Azt is kiemelte, hogy a szívférgesség megelőzhető. A rendszeres szűrővizsgálatok és a megfelelő féregellenes készítmények alkalmazása hatékony védelmet nyújt. A szúnyogok elleni védekezés szintén fontos szerepet játszik a megelőzésben. A szakember arra hívja fel a gazdik figyelmét, hogy a megelőzés mindig egyszerűbb és biztonságosabb, mint a kezelés. Amennyiben pedig kérdésük van vagy felmerül a szívférgesség előfordulása, keressék fel állatorvosukat.