Idén tizedik alkalommal rendezte meg a Szociális, Gyermekjóléti és Egészségügyi Szolgálat éves család- és gyermekvédelmi tanácskozását a könyvtárban. A szakmai egyeztetés célja, hogy a jelzőrendszer tagjai közösen értékeljék az elmúlt év tapasztalatait, és meghatározzák az előttük álló legfontosabb feladatokat. Az eseményen Horváth Richár polgármester megköszönte az szolgálat munkáját, akik egész évben fáradhatatlanul azon dolgoznak, hogy segítsék azokat az embereket, akik átmenetileg vagy tartósan nehéz helyzetben vannak.

A találkozón egészségügyi, szociális és civil szervezetek képviselői vettek részt, akik mindennapi munkájuk során közvetlen kapcsolatban állnak a gyermek- és családvédelem területével. Amennyiben problémát észlelnek, nekik kötelezettségük továbbítani az esetet az illetékes szervnek. – Egy-egy probléma jelzések alapján tud bekerülni hozzánk, ebben nagy szerepe van az észlelő- és jelzőrendszernek. Amennyiben bármilyen veszélyeztetettséget tapasztalnak, akár gyermeket, akár felnőttet érintve, jeleznie kell felénk. Ebben az esetben a Család- és Gyermekjóléti szolgálat megteszi azokat a lépéseket, amivel megpróbál ezeken a helyzeteken segíteni. A jelzés beérkezésétől számított három napon belül fel kell vennünk a kapcsolatot az érintettekkel, krízis esetén pedig 24 órán belül kell reagálnunk – részletezte a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai vezetője.

Gulyás Beáta azt is elmondta, hogy a gyermekvédelmi problémák sok esetben összetettebbek, mint ahogy elsőre látszanak. A szolgálat ezért nemcsak segítő beszélgetésekkel és tanácsadással, hanem pszichológiai, jogi és fejlesztőpedagógiai támogatással is igyekszik segíteni az érintetteket.

Az eseményen idén a Hintalovon Alapítvány szakemberei is előadást tartottak, hogy segítsék a résztvevőket a kötelező jelzésekkel kapcsolatos jogi ismeretekben.

A tanácskozás célja továbbá az is, hogy a jelzőrendszer tagjai közösen alakítsanak ki olyan irányvonalakat, amelyek hatékonyabbá tehetik a gyermek- és családvédelmi munkát Hatvanban és a környező településeken. A szakemberek szerint a jelzőrendszer megfelelő működése kulcsfontosságú a veszélyeztetett gyermekek, családok és felnőttek védelmében egyaránt.

Fotó: Albert Péter