Több felsőoktatási intézmény továbbtanulási lehetőségével ismerkedhetnek meg a tanulók ma a Széchenyi pályaorientációs napján. A Pannon Egyetemről is érkeztek, a fiatalok hallhattak egyebek mellett a karok nyújtotta képzésekről az előadáson, valamint a pontszámítási rendszerről is többet megtudhattak. A végzős Garda Roland Dominiknak például már határozott elképzelései vannak, ami a jövőjét illeti. – Külföldön tervezek programozni egy multinál, jó sok pénzt szeretnék keresni. Már most elkezdtem megalapozni a jövőmet, jelenleg az emeltszintű angol érettségire készülök, hogy megálljam majd a helyem – mondta.

A Magyar Pénzmúzeum szakembere feladatokkal is készült a tanulóknak a pénzügyi tudatosság témájában, ennek során jobban megismerkedhettek a takarékossági lehetőségekkel, de a hitelekről is beszéltek. – A hitellel a fiataloknak és a felnőtteknek is ambivalens érzéseik vannak. Van, aki hitelpárti, és van olyan is, aki hitelellenes, mert ezt vissza kell fizetni, és félnek, hogy bajba kerülnek. Pont ezt szeretnénk elkerülni, és elmondani a fiataloknak, hogy nem kell félni a hiteltől, mert enélkül a gazdaság megállna. Minden pénz, ami ma forgalomban van, annak hitel az eredete. Arra próbáljuk felkészíteni fiatalokat, hogy tudatosan viszonyuljanak a hitelhez, és kellő körültekintéssel, megalapozottsággal vegyék fel a pénzeket – foglalta össze Kérészi Zoltán, a Magyar Pénzmúzeum képviselője.

Az alsóbb évesekhez olyan előadókat hívtak, akik bemutatják, hogy az iskolában elsajátított elméleti tudást hogyan tudják majd hasznosítani miután kikerülnek az iskolából. Az egészségügyi épületbe a Széchenyi egykori tanulója is visszalátogatott, hogy meséljen a fiataloknak, hogyan sikerült elhelyezkednie a szakma megszerzése után. A felsőbb éveseknél pedig a továbbtanulás állt fókuszban. Tóbi Tímea, az oktatási intézmény szakmai igazgatóhelyettese elmondta, hogy változások történtek a SZIKSZI képzésében, ami a továbbtanulást is érintette. – Most első évben fognak majd végezni a technikumi képzésre járó diákjaink, mert nekik már kötelező az ötödév. Tavaly csak egy gimnáziumi osztályunk érettségizett. Most megváltozik ez a rendszer, akik most végzősök, emelt szintű érettségit tesznek majd a szakmájukból, ami biztos segíteni fog nekik a továbbtanulásban – részletezte.

Az egyetemi felvételin 2025-ben 500 pontos rendszerben számolják majd a pontokat. Így a középiskolai eredményekkel 200 pont, az érettségi eredményekkel szintén 200 pont, intézményi pontokkal pedig 100 pont szerezhető.