Tíz évvel ezelőtt senki sem gondolta volna a városban, hogy pár évet kell várni, és egy egészen új sportágban jeleskedhetnek a hatvaniak, azt pedig különösen nem, hogy mindez egy jeges sport lesz. Szőke Attila azonban elhozta hozzánk a jégkorongot, és az FC Hatvan Gigászai – vagy ismertebb nevén a Hatvani Gigászok – kiváló eredményeikkel színesítik azóta is a hatvani sportéletet. Legutóbb a Hatvan Girls csapat például magyar bajnok lett, ami jól mutatja, hogy milyen szintű szakmai munka folyt az elmúlt hét évben náluk. Ugyanis 2013-ban került ide Szőke Attila, és ekkortól, egészen az alapoktól építgette a hatvani jégkorongot.

Ahhoz, hogy valaki ilyen elszántan munkálkodjon valamiért, szinte elengedhetetlen, hogy maga is olyan gyökerekkel rendelkezzen, amelyek táplálják lelkesedését. Szőke Attila Budapesten született és nőtt fel, és mindösszesen két trolimegállóra lakott a Városligeti Műjégpályától. Ez a közelség pecsételte meg a sorsát, barátaival minden szabadidejüket ott töltötték. Volt, hogy korcsolyában sétált haza, mert nem találta a kulcsot – a ma már igencsak régiségnek számító – kulcsos korcsolyájához. Tehetségére itt figyelt fel Leveles György, a sajnálatosan igen fiatalon elhunyt BVSC és magyar válogatott csatár. – Megkérdezte, szeretnék-e játszani, természetesen igent mondtam. Ekkor 6-7 éves lehettem, rögtön a KSI-be kerültem. Pár évet játszottam itt, majd később inkább kajakoztam, de visszatértem a jégre, és 14 évesen a BVSC-hez igazoltam. Pár évre rá Dunaújvárosba mentem, majd végül Jászberényben kötöttem ki – részletezte. Itt azonban, ahogy odakerült, megszűnt a felnőtt csapat. Ellenben megkérdezték, nem vállalná-e az edzői feladatokat a fiataloknál. Így történt, hogy már 21 éves korától a gyerekek fejlesztése határozza meg az életét. Habár voltak még kitérői, egy évet katona is volt, emellett üzletkötőként is kipróbálta magát, mégis a jégkorong maradt mindig a biztos pont életében.

A Hatvani Gigászok szakmai igazgatója eredetileg esztergályosként végzett, majd gépésztechnikus lett belőle, emellett a testnevelés edzőit is megszerezte. Továbbá jégkarbantartógép-kezelő és jégmesteri végzettsége is van. És hogy mit is csinál egy jégmester? Pontosan tudja, hogyan kell jeget készíteni, kijavítani a lyukakat seperc alatt. A korcsolyázásra alkalmas jégnél ugyanis nem mindegy a be- és kimenő hőfok és a víz minősége sem.

2012-ben már ismét Jászberényben edzősködött. Egy évvel később hallotta, hogy Hatvanban van egy jégpálya, gondolta, átjár a csapatával ide edzeni. Sok időt töltött itt, hétköznap a hobbikorcsolyázóknak segített, majd elhatározta, hogy a hatvaniakat is bevonja az edzésbe. Szórólapokat osztogatott a gyerekeknek és szüleiknek, reménykedett, hogy a meghirdetett első edzésre legalább egy ember elmegy. Legnagyobb meglepetésére azonban mintegy húszan várakoztak a jégpálya mellett. – Nagyon befogadóak voltak a hatvaniak, jöttek, és játszani akartak. Az első év végén már meg is rendeztük a Totyogó Kupát. Egyszerre vittem a jászberényi csapatokat, és emellett a hatvaniakat edzettem. Olyan sok tehetséges gyerekkel találkoztam itt, hogy körülbelül ötöt közülük azonnal igazolt játékosként vittem tovább – mondta. Aztán a sors úgy hozta, hogy 2014-ben befejezte az edzősködést Jászberényben, de nem csüggedt, hiszen Hatvanban várták a játékosai. Éppen ezért párjával, Gabriellával ideköltöztek, és létrehozták a jégkorongszakosztályt, később pedig már az FC Hatvanhoz kerültek, és így lettek ők az FC Hatvan Gigászai.

Három fia is van Szőke Attilának, a legidősebb, Attila profi jégkorongjátékos volt, harminc éves koráig aktívan játszott. Csaba a teniszben jeleskedett, ő jelenleg Grazban dolgozik gyógymasszőrként. Legkisebb fia, Simon szintén jégkorongozott. A fiúk mindig segítségére voltak édesapjuknak, edzéseket tartottak, részt vettek a gyerekek fejlesztésében és követték kijelölt elveit. Szőke Attila szerint ugyanis az a legfontosabb, hogy a tanítványok érezzék, megbecsülik őket, hogy emberi hangon beszélnek velük, szeretetet kapnak, és tudják, ha veszítenek, akkor is nyernek már azzal, hogy játszottak. Véleménye szerint kiemelten kell kezelni a gyermekek sportolását, már óvodáskorban fontos, hogy megismerkedjenek a mozgással. – A gyerekek nem tudják, hogy mi lenne az, amiben ki tudnának teljesedni, ezért nagyon fontos, hogy megmutassák nekik a lehetőségeiket. Én kimondottan szorgalmaznám, hogy már az iskolákba bevigyék a különféle sportokat, hogy bármit kipróbálhassanak a diákok. Éppen ezért is nagy öröm számunkra, hogy a Szent István Sportiskolai Általános Iskolában már tanulhatják a jégkorongot a diákok. Akik elkezdték, mind folytatták is, mind beleszerettek ebbe a sportágba – fogalmazott.

Szőke Attila úgy vallja, hogy a sikeres emberek nem mindig érik el a céljaikat, de mindig vannak céljaik. Ő eszerint halad előre. A gyerekeknek sem tűz ki sohasem elérhetetlent, szép lassan, sorban haladnak, hogy megtapasztalhassák a siker érzését. Már vannak műjégkorcsolyázók a szakosztálynál, emellett terveik között szerepel a gyorskorcsolya bevezetése. A szülők rengeteget segítenek neki a fejlesztésekben, nem hiába volt már több jégpályájuk a városban. A mostaninak is őmaga készítette a jegét, és mint mondja, nem a külcsín számít egy pályánál, hanem a jég, és a rajta zajló szakmai munka.