A dióburok-fúrólégy alig néhány éve jelent meg Magyarországon, de mivel egyelőre nincs természetes ellensége, már 3-4 év alatt komoly pusztítást végzett a hazai termésben.

Nagyszüleink még nem is beszéltek egyébként a diófa betegségeiről, a növényvédelmi teendőiről még annyit sem, ez pedig nem véletlen, hiszen akkoriban a legellenállóbb növénynek számított a diófa. Ma viszont sokirányú tevékenységet kell folytatni annak érdekében, hogy egészséges legyen az állományunk. A dióburok-fúrólégy július környékén jön elő a fák alatt lévő avarból, ahol áttelelt bábok formájában. A még zöld dióba petéznek, a kikelő nyüvek miatt pedig maga a dióbél megbarnul, ehetetlenné válik. Tehát, aki most elkezd védekezni, esélye van rá, hogy az idei termést megóvja. A legyek jelenlétét leghatékonyabban július elején kihelyezett ragacslapokkal ellenőrizhetjük.

Egyre nagyobb veszély leselkedik a diótermésre Magyarországon – YouTube

– A rovarokat júliustól októberig figyelhetjük meg. A nőstények a megtermékenyítést követően tojásaikat a dió termésének zöld burkába süllyesztik, emiatt az egész felületre kiterjedő, besüppedő, puha foltok jelennek meg rajta, melyek igen hamar rothadásnak indulhatnak, és mindez a dió csonthéjának elszíneződéséhez vezet – mondta Simon Attila mezőgazdasági szakértő.

A dióburok-fúrólégy okozta károkon nehéz segíteni, ha már egyszer megtámadták az állományt, a célzott védekezés gyakorlatilag csak a rovarcsapdák állításában és a fertőzött gyümölcsök gyors megsemmisítésében merül ki. A károkozó rovar egyébként viszonylag nem régen, 3-4 éve került hazánkba, Amerikából érkezett hajón Olaszország felől szállítmányokkal.

Kezdőkép: illusztráció