Filmvetítéssel emlékeztek meg a Grassalkovich iskolában az ’56-os forradalomról. A diákok elsőként a Fiúk a házból című rövidfilmet tekinthették meg. A film két fiatalemberről szól, akik világ életükben barátok voltak, de a forradalom zűrzavarában egymással szemben találták magukat.

A Fiúk a házból tipikus nyolcadik kerületi golyólőtte bérházkörnyezetben forog, a hitelesség kedvéért kezdőkkel és kevésbé ismert arcokkal, az érdekesség kedvéért pedig egészen új filmtechnikai megoldásokkal. A programon Meskó Zsolt filmrendező is részt vett. A diákokat a filmvetítés elején arra kérte, gondolkodjanak el azon, hogy ők a látottak alapján vajon hogyan reagálnának a történésekre?

– A film olyan kérdéseket is feszeget, hogy mit kezd a mai kor embere azzal, ha valaki mást gondol a világról, mennyire vagyunk képesek nem ellenségként tekinteni egy új perspektívára. Felmerülhet bennünk a kérdés: hogyan tudjuk feloldani azt a feszültséget, ha valaki másik oldalon áll egy bizonyos témában, miközben egyébként barátok vagyunk egymással – vetette fel a kérdéseket Meskó Balázs rendező.

Az eseményen Szűk Balázs és az iskola három növendéke a Csapataink harcban állnak című film forgatókönyvéből jeleneteket adtak elő, amik az ’56-os forradalom egyes élethelyzeteit elevenítik fel.

A programon a diákok ezen kívül a Somlói galuska című zenés kisjátékfilmet megnézhették, melyet szintén Meskó Zsolt rendezett.