A Hatvan Város Partnere Programot már 9. alkalommal szervezték meg, idén is a Nagy Endre Rendezvényterem adott otthont az eseménynek. Ennek lényege, hogy a város és a városban élő cégek szoros kapcsolatot alakítsanak ki és tartsanak fenn egymással. A vállalkozások tesznek a városért, segítik a település előremozdulását az adók befizetésével is, munkahelyeket biztosítanak, erősítik a lojalitást. Az együttműködés és jó kapcsolat az önkormányzat, a cégek és a civil szervezetek között létkérdés, hiszen ez az egyik alapja egy fenntartható, szabad és virágzó településnek.

Horváth Richárd szerint mindenki tapasztalhatja, hogy a városban jó élni, a város erős és dinamikusan fejlődik. A legfontosabb azonban mégis az, hogy mi, hatvaniak szeretjük ezt a települést, és büszkék vagyunk rá. Az önkormányzat feladata, hogy a vállalkozások, cégek is jól érezzék itt magukat, befektetőbarát környezetet alakítsanak ki. – Már 5 éve nem emeltük a vállalkozásokat érintő adókat, nincs telekadó, több adónem mértékét pedig alacsonyan tartjuk. Hatvanban az iparűzési adó is az átlag alatt van, a környékben és a legtöbb városban is magasabb, mint itt. Több, mint 1500 vállalkozás működik nálunk – szögezte le a polgármester. Hozzátette, érezhető, hogy a hatvani cégek részt vesznek a város életében: aktívan segítik, támogatják a települést, az intézményeket és a hatvaniakat. Tapasztalható ez akár a városbáli felajánlásokon és a bevételeken is.

– Robbanásszerű fejlődés – Hatvan joggal nevezhető a megye gazdasági motorjának, mivel 2014 óta csaknem 1,5 milliárd forinttal nőtt az iparűzési adó, ami 2019-ben 3,5 milliárd forint volt. Terveinket mindig a hatvaniakkal együtt alakítjuk ki. Semmit Hatvanról, a hatvaniak megkérdezése nélkül: konzultáció során kérdeztük meg, mire költsünk, mit fejlesszünk. Ezek alapján állítottuk össze a költségvetést. Folyamatosan támogatjuk a helyi civileket, megemeltük a civil alapot, így még több támogatást kapnak. Mindemellett pedig erős partnerséget alakítottunk ki a vállalkozásokkal. Folytatódik az út- és járdafelújítási program, fejlődik a strand, a dali, a könyvtár, épül a sportcsarnok és tervezzük az északi elkerülő utat. Bevezettük a nyugdíjasok, családok, elsősök és az első lakásukat vásárlók támogatását. Zajlik az iparfejlesztés, hazánk egyik legnagyobb ipari parkja itt van, 2000 új munkahelyet teremtettünk, folyamatos az érdeklődés a befektetők részéről a város iránt. Egy erős, önálló várossá váltunk, ahol folyamatos a fejlődés, stabil a költségvetés, gazdag a kulturális élet és párbeszéd van a hatvaniak között. A jövő pedig a környezettudatosságról, a közösségfejlesztésről szól, ez az Erős Hatvan Program gerince. A zöld koncepció létfontosságú: zöldtetős épületek kialakítás, kerékpáros fejlesztések, elektromos és hibrid rendszerű közlekedési eszközök használata, akár hivatali, akár tömegközlekedési szinten. Kerékpárkölcsönzést szeretnénk meghonosítani a településen: a belváros, az állomások és az ipari park között. 20 ezer ember megtalálta a közös útját, és mi most ezen az úton együtt megyünk, mert ez a mi utunk – részletezte a polgármester.

Dr. Ponevács-Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium beruházások ösztönzéséért felelős helyettes államtitkára azt mondta: Horváth Richárd előadása a világ bármely részén megállja a helyét, mivel  egy olyan komplex áttekintést kaphattak a jelenlévők a város jelenéről és jövőjéről, hogy senkiben nem maradhatott nyitott kérdés. Azt mondta, a város fejlesztése kapcsán szükség van az M3-as autópálya tehermentesítésére is, amit ő maximálisan támogat. – A külpolitika kapcsán a gazdaságérvényesítést tartjuk szem előtt. A befektetésösztönzési politika fő célja összhangban van a munkahelyteremtéssel, a munkahelymegőrzéssel, és a versenyképes gazdasági környezettel. A mennyiségi szemlélet helyett a minőségi szemlélet felé tartunk. Élvonalbeli technológiát szeretnénk hazánkba hozni. Kutatásra, fejlesztésre helyezzük a hangsúlyt: magasan képzett munkaerő, magas bérek. Az exportunk meghaladja a 100 milliárdot, ezzel a legjobb 35 ország között vagyunk. A hazai cégek erősödése pedig már ott tart, hogy hazánkban a 3. helyen állnak a magyar befektetők. Öröm, hogy ennyi erős és beruházóképes vállalkozás van Magyarországon – fogalmazott.

Dr. Bánhidy Péter, a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a hatvani vállalkozások kitörési pontjairól beszélt. Heves megye az 5. legkisebb megye, de árbevételt tekintve a 7. legnagyobb. Nálunk a gépipar a meghatározó, de a kereskedelem és az építőipar is kiemelkedő. Hatvan térsége meghatározó a nettó árbevétel tekintetében. A megye exportjának meghatározó részét szintén Hatvan képviseli.

Lukács György, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Heves Megyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója elmondta: 2016-ban jelentős változás következett be a hivatal életében: az adózó polgárokhoz közelítettek, nem szigorral, hanem ösztönzéssel kezelik az ügyfeleket, sokszor személyre szabott szolgáltatással. Büszke arra, hogy Heves megyei, mivel megyénk az ország legnagyobb megyéivel és a fővárossal versenyez gazdaságilag. Ez pedig a hatvani vállalkozásoknak köszönhető.

Egy 17 milliárd forintos beruházás keretében Hatvanban épít üzemet a Lipóti Pékség. Ezzel kapcsolatban Tóth Péter alapító tulajdonos tartott előadást, ahol részletesen beszélt arról, hogy 1992-ben 4 fős vállalkozásként indultak, ma pedig már 230 mintabolttal rendelkeznek. Mindig a minőségre törekednek, hogy többet és jobbat nyújtsanak a konkurenciánál. A mostani beruházás, az elmúlt 28 évük egyik legnagyobb mérföldköve: egy olyan üzemet alakítanak itt ki, ami legmodernebb technológiával, teljesen automatikusan, mindig azonos, kimagasló minőségben működik majd. Kelet-Európa legnagyobb és legkorszerűbb üzeme lesz. Napi szinten 40-45 kamionnyi terméket szállítanak majd innen el az ország különböző pontjaira, óránként 12 ezer tonna terméket gyártanak, naponta 270-280 ezer darab kenyeret sütnek meg.

Hatvan Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Hatvan város Együttműködő Partnere díjat 9 vállalkozás részére adományozza, amit idén a LEDVILLSZER Kft., a TRINOX-60 Bt., a TOPTIKA-60 Kft., a MÉZSORÁS Kft., az S-Dekor Kft., a Fémforgtech Kft., a Horváth Rudolf Intertransport Kft., valamint Kelemen Krisztián és Ádám Éva kapta meg.

A 2020. évben Hatvan Város Önkormányzata „Az év vállalkozása” díjat a PERLA-X Kft.-nek adományozta. A Perla-X Kft. közel 20 éves múlttal rendelkező, 100 %-ban magyar tulajdonú vállalkozás, mely elsősorban kertészeti és kommunális feladatok ellátására alkalmas eszközök forgalmazásával foglalkozik. A vállalkozás Hatvanban a Tabán úton kezdte meg tevékenységét, majd a Hegyalja úton bérelt raktárt. Ezt követően vették meg a kerekharaszti, majd a nagytelki ingatlant. 2019-ben épült fel a hatvani Sport utcában az új iroda és raktárcsarnok, ahol már teljes létszámmal dolgoznak. Büszkék rá, hogy állandó partnereik közt tudhatnak több száz gazdaboltot és vegyesiparcikk kereskedést országszerte, közvetlen beszállítói nagyobb szőlészeteknek és borászatoknak, illetve nagyobb kertészeti áruházaknak is.

Fotó: Albert Péter