Különleges programon vehettek részt a hatvaniak szombaton. Nagy László növényvédelmi szakember kertjében ugyanis megelevenedett a történelem. Az érdeklődök mindent megtudhattak a régészek munkájával kapcsolatban. Szó volt többek között az adott történelmi korokban jellemző temetkezési szokásokról, és arról is, hogy milyen technikákat kell alkalmazni az ásatások során. – Elsősorban egy helyszíni szemlét kell tartani. Ezután vannak úgy nevezett roncsolásmentes, geofizikai mérések és a légi felvételek is segítségünkre vannak. Ezek elvégzését követően kezdődhet a gyakorlati terepmunka – mondta Farkas Csilla, a Dobó István Vármúzeum régész muzeológusa.

Hozzátette: sok esetben a múzeumokban egész tárgyakat látnak az emberek, noha az ásatások során csupán azoknak néhány darabja került elő. Ez többnyire azért történik így, hogy  még élvezhetőbb, látványosabb legyen egy-egy kiállítás.

A nap folyamán a gyermekek sem unatkoztak. Nekik egy homokozóban alakítottak ki lelőhelyet, ahonnan cserépdarabokat és gyöngyöket gyűjthettek össze. Pásztor Eszter, a Hatvany Lajos Múzeum régésze rávilágított: sok gyermek az Indiana Jones filmekre hagyatkozik ha régészetről van szó, most azonban – saját korosztályuknak megfelelően – szakszerűen is megtanultak feltárni. A két jó barát, Hargitai Markó Áron György és Sipos Mauró is kipróbálták, milyen lehet leleteket találni. Megtanultál például, hogy a csontvázak szétszórva helyezkednek el a földben, mivel a sírok rendezetlenül helyezkednek el. – A legjobb dolog az volt, hogy csapatmunkában dolgoztunk és segítettük egymást az ásás során – hangsúlyozta Sipos Mauró.

A felnőttek a temetkezési szokásokról és az ezekkel kapcsolatos tudnivalókról is információkat kaptak.

Fotó: Albert Péter