Még 2011-ben hívták életre a Hatvan Város Partnere Programot, amiben a településen működő cégek munkáját ismerik el. Mindemellett rendszerint több előadással segítik a munkájukat, kitérnek a vállalkozásokat érintő változásokra, fejlesztési lehetőségekre és megtudhatják, hogy milyen irányba tart Hatvan 2018-ban. Ez a hetedik alkalom és a cégek minden évben visszatérnek ide, de mellettük újak is folyamatosan érdeklődnek a program iránt.

Most is a Nagy Endre Rendezvényterem nyújtotta a helyszínt, ahol Horváth Richárd köszöntötte a meghívott vállalkozások képviselőit. A polgármester kitért rá, hogy a település számára kiemelkedően fontosak a helyi vállalkozók, hiszen ők azok, akik munkát adnak a hatvaniaknak és az adóikból fejlődik a város. Éppen ezért fontos, hogy mikor kérdésekkel fordulnak a város felé, akkor gyors választ, és gyors megoldást adjanak a problémákra.

Elmondta: új munkahelyek utoljára a Bosch letelepedésével jöttek létre nagy számban, azóta fejlődtek a cégek, de nagy előrelépések azóta, most először történtek. Hatvan az ország egyik legnagyobb új munkahelyteremtő települése: pár éven belül 2000 új munkahely létesül. Mindez új kihívásokkal szembesíti a várost. Éppen ezért már épülnek társasházak, nagy hangsúlyt fektetnek az oktatásra, fejlesztik az infrastruktúrát, hogy dinamikusabb közlekedés legyen a városban. Odafigyelnek a helyi identitás növelésére, hogy a hatvaniak jól érezzék itt magukat. Erősödik a turizmus: a település sok olyan látványossággal rendelkezik, amit meg kell mutatni a nagyvilágnak. Emlékeztetett: elkezdődött a sportcsarnok és a jégcsarnok kialakítása, korszerűsödtek a kormányhivatali épületek, új külsőt kap a DISZI, a könyvtár pedig visszaköltözik a felújított épületbe, a főtérre. Folyamatosan újítják fel a belterületi utakat és járdákat, egy külön pályázaton pedig 60 millió forintot nyertek az Arany János út felújítására. Látogatottsági rekordokat dönt a strand és a vadaspark, tavaly pedig a legszebb főtérnek választották a hatvanit. Kondiparkkal bővült Újhatvan, sikeres volt a Hatvani Konzultáció.

Horváth Richárd leszögezte: a város mindent megtett azért, hogy minden lehetséges pályázaton részt vegyen: összesen 9,9 milliárdra pályáztak és 55 milliót nyertek. Mindezt úgy, hogy a szakmai értékelés alapján kiválóak voltak a pályázataik, mégsem nyertek. Ezzel kapcsolatban jelentette ki Lázár János, hogy felülvizsgálják a pályázatokat. Benne van a piac felújítása, ipari park bekötőútja, ezeket most újra értékelni fogják.

A polgármester hangsúlyozta, arra törekednek, hogy Hatvan egy polgáriasodott városként működjön, az itt élők helyben találjanak munkát, a gyerekek ide járjanak óvodába, iskolába, felsőoktatási intézménybe és itt képzeljék el a jövőjüket. A hatvaniak egyre büszkébbek a városra – fogalmazott.

Örömömre szolgál, hogy ilyen harcosan fejlődő városba jöhetek – kezdte előadását Lepsényi István gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkár. Mint mondta: Hatvan jól teljesít, cselekvőképes, alkotóképes emberek dolgoznak itt és az ilyen értékteremtő munkát végző városok viszik előre a gazdaságot. Hatvan példaértékű eredményekkel rendelkezik. Kitért arra, hogy a magyar gazdaság dinamikusan és stabilan fejlődik. Jelentős mértékben nőtt a hazai fogyasztás, nőtt a munkavállalók száma, a fizetések aránya, csökkentek a terhek. A megye az országos átlagnál jobban fejlődött az elmúlt években és a beruházások száma is magas. Mint mondta: a munkahelyteremtést kell előtérbe helyezni, emellé pedig szükség van a szakmai képzésekre is. Ugyanakkor nyitni kell a digitális fejlesztések felé is.

Bánhidy Péter szerint megyei szinten is kiemelt program ez a mai. –Az ipar és a digitalizáció területén Hatvan a jövő városa. A Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a mai gazdasági trendekről tartott előadást, amik meghatározzák a jövő irányát. Ilyen a digitális gyár, amivel az esetleges hibákat le lehet modellezni. A szenzorok és az okoseszközök is nagyban segítik a munkát, eredményeiknek köszönhetően olyan következtetéseket lehet levonni, amik kimagaslóan fejlesztik a lehetőségeket. Beszélt arról is, hogy erősödnek a technológiai eszközök: robottechnológia, önvezető és elektromos autók. Ezt alapozzák meg a kormányzat különböző programjai.

Kátai Zoltán, a Johnson Electric Hungary Kft ügyvezető igazgatója a cég főbb részlegeit, egységeit mutatta be. A tervezésről, specifikációkról és a gyártásról is részletesen beszélt a hallgatóságnak. Elmondta azt is, hogy ha a világ bármely pontján probléma van egy Johnson gyárban és segítségre van szükségük, akkor a hatvani kollégákat hívják.

Nagy Krisztián a Kristály Kastély történetét elevenítette fel. Mint mondta, az utóbbi évtizedben jelentős állagromlás állt be: kifosztották, megrongálták az épületet, hajléktalanok is költöztek be. Olyan állapotban volt, hogy nem tűrt halasztást a felújítása. Az új tulajdonos vásárlása előtt felmérte az igényeket, és azt látták, hogy Hatvan egyre több külföldit és belföldit vonz, így szükség van egy prémium kategóriás szállásra. Ezáltal új funkcióval töltik meg, ami biztosítja a hosszútávú fenntartását is az épületnek. Ahogy fogalmazott: az épülő sportközpont és a kastély által határolt terület a város új ékköve lehet.  – A csodálatosan fejlődő Hatvan város, a kastély elhelyezkedése és a szolgáltatás lehetőségei megerősítik, hogy jó az irány. Szeretnénk, hogy az az épület megújuljon és a mai világra szabva értékeket közvetítsen és jó érzéssel töltse el a hatvaniakat – zárta gondolatait.

Achim Weinstock, az LKH Leoni Kábelgyár Hungária Kft. ügyvezető igazgatója részletesen szemléltette cégük működését. Erősségeik közé sorolta, hogy megbízható, stabil munkahelynek számítanak, húsz éve jelen vannak a városban. Jelenleg 175-en dolgoznak náluk, és évente 25 ezer tonna alapanyagot dolgoznak fel. Ebből pedig 3,5 millió kilométer kábelt gyártanak le, ami nyolcszor annyi, mint a Föld és a Hold közötti távolság. A Bajzában támogatják a német nyelvtudást, a diákok külföldi utazásait. Emellett óvodákat, bölcsődéket, iskolákat és sportalapítványokat is segítik, játszóteret is újítottak már fel. A Csicsergő és a Százszorszép Óvodában gumiszőnyeget helyeztek el, hogy biztonságosabban játszathassanak.  Kitért rá: jó kapcsolatot ápolnak a várossal, maximális a támogatás a vezetés részéről.

Ezt követően adták át a díjakat. Ezeket az önkormányzat olyan vállalkozásnak adományozza, amelyek saját lehetőségeihez, gazdasági erejükhöz képest sokat tesznek a város gazdasági, infrastrukturális, sport, művelődési vagy nemzetközi kapcsolatainak fejlődéséért, a Hatvanban működő civil szervezetek céljainak megvalósításáért, és példamutató, jogkövető magatartást tanúsítanak. A partnerprogram lényege az, hogy a város és a városban élő cégek szoros kapcsolatot alakítsanak ki és tartsanak fenn egymással. A vállalkozások tesznek a városért, segítik a település előremozdulását az adók befizetésével is, munkahelyeket biztosítanak, erősítik a lojalitást. Az együttműködés és jó kapcsolat az önkormányzat, a cégek és a civil szervezetek között létkérdés, hiszen ez az egyik alapja egy fenntartható, szabad és virágzó településnek.

A „Hatvan város Együttműködő Partnere” díjat 2017. évre vonatkozóan 7 vállalkozás részére adományozták: LKH Leoni Kft., Fábián Dénes, Mezeyné Berta Zsuzsanna, R&R Oktató, Szolgáltató és Kereskedelmi Bt., OTP Bank Nyrt. Hatvani Fiókja, CS+Z Kft., Telifa Fatelítő Kft. Az év vállalkozása díjat a Centervill Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. kapta.

A Centervill Kft. 1997. július 15-én kezdte meg épületek villamosításával kapcsolatos tevékenységét Hatvanban. Kivitelezésben szakképzett munkavállalóik (38 fő) valamint alvállalkozók (50-60 fő) segítik a munkát, akik megalakulásuk óta kötődnek a céghez. A Centervill Kft. rendszeresen részt vesz különböző hatvani alapítványok támogatásában, valamint több munkát is végzett a településen, pl a hatvani buszpályaudvar kivitelezése. A közelmúltban többek között a hatvani dísztó világítását, valamint lámpaoszlopok festését kivitelezte, jelenleg pedig a Hatvanban megvalósuló ipari park bővítésének kivitelezésében vesz részt. Minden évben támogatják a hatvani sportrendezvényeket, valamint iskolák, óvodák felújításában is aktívan szerepet vállalnak.

A rendezvényről készült képgalériánk megtekinthető a Hatvani Hírlap Facebook oldalán.