A rendszerváltást követően egy holland város, Maassluis felvette a kapcsolatot Hatvannal, azzal a szándékkal, hogy hazánkban és a településen segíteni szeretnék a demokratikus átalakulást. Gyorsan jó partnerség alakult ki a két város között, így az első Hatvan Expón, 1992-ben alá is írták a testvérvárosi szerződést.  –Számtalan területen támogattak minket, legyen szó angol nyelvű szakkönyvektől kezdve, kórházi- és sporteszközökön át, a mindenre kiterjedő tapasztalatokig – emlékszik vissza Szinyei András, akkori polgármester.

A kiváló viszony pedig az eltelt 25 évben is megmaradt. Az évforduló alkalmából a holland város meghívta Hatvant, hogy széles körben mutassa be értékeit a helyiek számára. Egy delegációval utaztak ki, hogy megmutassák a tehetségeket, a Hatvan nyújtotta lehetőségeket. Kosárlabdázók, sakkozók, bajzások, zeneiskolások, néptáncosok érkeztek Maassluisba, hogy népszerűsítsék a várost. Ahogy az itthon már megszokott, a festőművészek a főtéren alkottak, sokan kíváncsian érdeklődtek irántuk, fotózkodtak velük. A magyar diákok közösen doboltak a holland fiatalokkal a színházteremben. Előadásokat tartottak történelmünkről, irodalmunkról. A zászlóőrök pedig gulyást főztek és ingyen kóstolókat kínáltak mindenkinek.

Edo Haan maassluisi polgármester és Horváth Richárd hatvani polgármester egy-egy ajándékkal köszönték meg a kölcsönös, negyedévszázados együttműködést. Az eseményen részt vett Kocsis András, hollandiai magyar nagykövet is. Szinyei András alpolgármester elmondta: nagyon jó visszajelzések érkeztek a testvérvárosiaktól, mindenkinek egyaránt nagyon tetszettek a hatvani produkciók, a művészi és gasztronómiai értékek.