Hatvanban több éve működik egy jelzőrendszer, ami az egyedül élő időseket segíti. Ennek lényege, hogy kapnak egy készüléket, amit éjjel-nappal magukon viselnek, s ha bármiféle problémájuk van, csak megnyomják a gombot és azonnal rohan a segítség. Három éve már, hogy ezt a rendszert a közterület-felügyelet üzemelteti. Több mint száz ember az, aki bármikor riaszthatja őket, több mint száz ember az, akinek az életéért felelnek, és több mint száz ember az, aki mindig számíthat rájuk. Csak csöng a telefon – akár éjjel kettőkor – és egy gépi hang bemondja a riasztó adatait, ők felveszik a házhoz tartó kulcsot és indulnak. Ők az elsők a helyszínen, felmérik az eseményt, az állapotot és ennek függvényében riasztják a rendőrséget, tűzoltókat vagy a mentőket. Huszonnégy órás figyelem. Minden nap befut legalább egy ilyen hívás.

– Ezt csak nagyon kevesen tudják rólunk a városban. Többnyire azzal azonosítanak minket, hogy bírságoljuk a szabálytalankodókat, hogy azt figyeljük, mikor, kit büntethetünk meg – mondja Szabó Alexandra, aki már négy éve dolgozik a közterület-felügyeleten.  – Mindennapos eset, hogy látom, ahogy valaki éppen tilosba parkol le az autójával, ilyenkor mindig odamegyek és szólok neki. Nincs büntetés. Ezt mindig megköszönik – veszi át a szót Jámbor Viktor. Nem a bírságolás a céljuk, ezért először mindig figyelmeztetnek, ám aki többszörösen visszaesik és szabálytalankodik, azt megbüntetik. Utóbbit pedig – a közhiedelemmel ellentétben – nem szívesen hajtják végre.

– Nagyon sokan vannak, akik kiabálnak velünk, szidnak minket, holott csak azért van ilyen része a munkánknak, mert vannak, akik nem tartják be a szabályokat. A sokadik figyelmeztetés ellenére sem – magyarázzák a bírságolással járó nehézségeket.  A város tisztasága és biztonsága a legfőbb feladatunk – jelentik ki egyhangúlag. A biztonságért pedig mindent megtesznek.  A kameraszobában két hatalmas monitor követik figyelemmel az egész várost, itt láthatóak a térfigyelő kamera- rendszerének képei. Minden szem előtt van. Volt is már rá példa, hogy bűncselekményt lepleztek le, de életet is mentettek már vele. A téli hónapokban történt, hogy a kamerán keresztül látták: Újhatvanban, a befagyott tó jegén játszottak gyerekek, ők rögtön autóba ültek és figyelmeztették őket. Életveszély volt, mivel a tó nem tűnik mélynek, mégis, a középen több méterre is süllyedhettek volna a fiatalok. Nyáron kicsit több a nyugalom, már ami az iskolák környezetét illeti. Mivel az év kilenc hónapjában minden hétköznapjukat az oktatási intézményeknél kezdik. Itt segítik a gyermekeket és a szülőket. Parkolásban, úttesten való átkelésben, mindenben.

Egyébként tizenkét órás munkarendben dolgoznak, minden napra beosztják, hogy mit kell elvégezni. Ezek közé tartozik a játszóterek ellenőrzése, hogy rendben vannak-e, biztonságosak-e a játékok. Mindenkinek van saját körzete, ott is a biztonságra ügyelnek, feltérképezik az úthibákat, rongálódott utcai bútorokat, járdákat. Fotózzák őket és jelentik, hogy javításra van szükség. Naponta többször járőröznek a strandon is, volt, hogy egy társaság belógott és feltörte az értékmegőrzőket, a közterület-felügyelők léptek fel velük szemben. Mindemellett a rendezvények biztosítása, a városban egyre inkább csökkenő hajléktalanokkal kapcsolatos problémák kezelése is hozzájuk tartozik. Szabó Alexandra az egyedüli nő az osztályon. Ám, ennek sosem érezte hátrányát. – Határozott fellépéssel nagyon sok mindent el lehet érni. Rövid időn belül kivívtam a hangoskodók tiszteletét – állítja olyan lendülettel, hogy nem is merek vitatkozni vele. Azonnal elhiszem neki.

Mindezek ellenére, a legtöbbször olyan megjegyzéseket kapnak az utcán, hogy „nézd már, megint jönnek a közteresek”, de ahogy állítják, egyre többen lépnek oda hozzájuk jó szóval, köszönik meg korábbi segítségeiket, vagy csak egyszerűen a jelenlétüket.– Ezek erősen ellensúlyozzák a negatív visszhangokat. Nagyon jól esik a kedvességük, hiszen mi a városért, a hatvaniakért dolgozunk – zárják a beszélgetést.

 

Közös érdek a város rendje

Kiemelt feladatuk a köztisztasággal, zöldterületek használatával kapcsolatos szabályok betartásának ellenőrzése. Sajnos nagyon gyakori a városban az illegális hulladékelhelyezés, sokan meggondolatlanul, hanyag módon és szabálytalanul helyezik el a kommunális, veszélyes- vagy zöldhulladékot. Ez egyrészt közegészségügyi-közbiztonsági szempontból nem megengedett, másrészt rontja a városképet. Gyakori, hogy nem gondozzák az ingatlantulajdonosok az ingatlanuk előtti zöldterületet, árkokat, sövényeket. Amennyiben a közterület-felügyelők ezeket a szabálytalanságokat észlelik, haladéktalanul megteszik a hatáskörükbe tartozó intézkedéseket, eljárást kezdeményeznek az illetékes hatóságoknál, amely eljárások jelentős összegű bírság kiszabásával végződhetnek.