Kerítésszaggató, guggolós, rettenetes, ezek a jelzők egyre inkább lekopnak a pálinkáról – derült ki a Hatvan TV Menü című műsorából. 2010-ben a törvényi szabályozásnak és egy új gondolatiságnak köszönhetően előtérbe került a hungarikummá nyilvánított nemzeti italunk ügye, szabályozták a pálinkakészítést és a lehetőségek is rendezettebbek lettek ezen a területen.

A pálinkák karrierje Magyarországon akkor kezdődött, amikor elszakadtunk a „vegyigyümitől” – jelentette ki Simon Attila gyümölcsész, pálinkamester.

Ma már a gyümölcskertészek feladata, hogy a gyümölccsel foglalkozzanak, a pálinkamesterek pedig felvásárolják az alapanyagot. Ahogy a szakember fogalmaz, az ideális állapot az, ha olyan gyümölcsből készül a pálinka, amely már annyira érett, hogy majdnem leesik a fáról.

Simon Attila rámutatott, hogy divatja lett a kulináris élményeknek. Egy olyan generáció nő föl, amely szereti érezni azt, amit a magyar föld megtermelt, ebben komoly szerepet játszik a pálinka is. Hozzátette, egy olyan tendencia indult el, amely segíti azt a folyamatot, hogy a pálinka is megtalálja azt a helyét, amelyet a bor ki tudott vívni hazánkban.

Dúl Udó pálinkamester szerint vannak nagyon közkedvelt fajták, mint az Irsai Olivér vagy a birspálinka. És vannak – egy szakzsargonnal élve – úgynevezett „bugyilehúzó” darabok is, mint a málnából készült pálinka. Ma már a hölgyek is találnak bőven olyat a pálinkapalettán, amely elnyeri a tetszésüket. Nemzeti italunk a generációs különbségekkel is megbirkózik, hiszen a kínálat sokrétű.

– Az ötven év felettiek a karakteres, robbanó illatokkal rendelkező, hagyományos kisüsti pálinkát kedvelik, a fiatalabbak pedig a bársonyos illatú, selymes pálinkákat fogyasztják szívesebben – mondta el Simon Attila.

Az is kiderült, hogy próbálkoztak a fiatalok körében a pálinkát, mint koktélitalt bevezetni, de Szöllősi Edit pálinkamester szakmérnök szerint ez egyelőre eredménytelen. Csak a jellegtelenebb párlatok lehetnek alkalmasak erre, a karakteres pálinkákkal még a profi mixerek sem tudtak igazán sikeres koktélokat alkotni. A pálinka pedig legalább annyira kötődik a gasztronómiához, mint a bor. Arról, hogy étkezés előtt, után vagy közben igyuk eltérnek a vélemények, igazából a lényeg, hogy akkor fogyasszuk, amikor jólesik.

kezdőkép forrása: orientpress.hu