A hatvani pályázatok kálváriáját a Hatvant Nagygombossal összekötő kerékpárutas projekt indította el. A projekt szomorú precedenst teremtett, több szempontból is. Elsőként fordult elő, hogy a beadási időszakban módosítottak a pályázat pontozásán úgy, hogy az Hatvan pályázatát hátrányosan érintette. Ez nemcsak a józan morális érzékkel, hanem a pályázati rendszert szabályozó jogszabállyal is ellentétes. Mindezek ellenére hamarosan jól bevált gyakorlattá vált ez az eljárás.

A pályázati anyagot a hatvani pályázati osztály a beadási időszak legelső napján nyújtotta be, ezzel is cáfolva azokat a híreszteléseket, hogy nem lesz képes pályázatokat megírni. Ráadásul – korábbi cikkeinket olvasók számára ez már nem lesz meglepetés – a gazdasági minisztériumtól megkapott hivatalos értékelőlapok tanúsága szerint a pályázatot a szakmai értékelők „támogatásra érdemesnek” találták. Ezt követte a megyei döntéshozatal, amiről vajmi kevés hivatalos információ érhető el. Ebben a vákuumban pedig elvérzett a hatvani projekt.

Néhány információ az elutasított projektről: A hatvani önkormányzat helyi igények pontos felmérését követően igen komplex projektet rakott össze. A 4 kilométeres kerékpárút-fejlesztés kiterjedt a közvilágításra, zöldfelület-fejlesztésre, kerékpáros pihenők és tárolók létesítésére, és nem utolsósorban jogerős építési engedéllyel rendelkezett. (A jogerős építési engedély nem volt feltétel a kiírásban, azonban mutatja a pályázó hozzáértését, hiszen engedélyes tervekre építve lehet megalapozott beruházási- és ezáltal projektköltségvetést készíteni).

A projekt szakmai színvonala és a döntés különösen érthetetlen, ha összehasonlítjuk az egyik nyertes projekttel. Bár a nyertes projektekről – főként azok pontszámairól – a Hatvani Önkormányzat többszöri kérése ellenére sem kapott információt, egy nagyrédei képviselő-testületi jegyzőkönyv remek betekintést nyújt a groteszk valóságba.

Nagyréde 550 méteres önálló kerékpárút, valamint 360 méter hosszú kerékpáros nyomvonal (azaz útburkolati jelek felfestése) létesítésére pályázott 62 millió forintért. A képviselő-testületi ülésen a polgármester asszony – a projekttel kapcsolatosan a minisztériummal és a Kerékpáros Szövetséggel folytatott megbeszéléséről szóló tájékoztatójában – kiemelte, hogy a projektet át kellene tervezni, mert a pályázatban szereplő műszaki tartalom olyan veszélyes, hogy azon „akár halálos baleset is megtörténhet”. Ezért „a képviselő-testület inkább visszaadja a projektet, mintsem olyan beruházás kapcsolódjék a nevéhez, melyről már most látszik, hogy megvalósítása védhetetlen és felvállalhatatlan”. A megyei közgyűlés ugyanis egy olyan projektet támogatott, amely a „3-as főút felé tereli a kerékpáros forgalmat, mikor a 3-as főúton tilos a kerékpározás”. A testületi ülésen fény derült még arra is, hogy az „Osztályvezető Asszony jelezte, nem úgy kapta meg az anyagot, ahogy a hivatkozások szólnak és nem érti, hogy a kerékpárút honnan-hová megy és ki fogja használni”.

Mindezt a hatvani projekttel szemben, amely jogerős építési engedéllyel rendelkezett és valós igényeket hivatott kielégíteni. A Hatvan-Nagygombos kerékpárút a hatvani kórház, a Bajza József Gimnázium, a kormányhivatal, a Kossuth Lajos Általános Iskola és még számtalan kisebb vállalkozás munkavállalói, tanulói és tanárai számára tette volna biztonságosabbá és élvezetesebbé a mindennapi közlekedést.

S hogy kik adták nevüket ehhez a döntéshez? Heves Megye Közgyűlése létrehozott egy ideiglenes bizottságot Megyei Döntés-előkészítő és Pályázatértékelő Ideiglenes Bizottság néven. Elnöke: Kómár József László, tagjai: Kovács Béla, Csik Balázs, Érsek Zsolt, Orbán Gábor Gyula, külső tagjai: Oroján Sándor, Doros Péter (2016. december 26-án Budai Ferencné lépett a helyébe).

Ez a bizottság tesz javaslatot a döntésre minden projekt esetében, majd a végső döntést Szabó Róbert, a Közgyűlés Elnöke és Oláh Gábor, az Irányító Hatóság vezetője közösen hozzák meg. Ebben a kéttagú döntéshozó testületben azonban Szabó Róbertnek, azaz a Megyének vétójoga van. Fontos kiegészítés, hogy Szabó Róbert távollétében teljes körű meghatalmazással ebben a kérdésben Tóth Csaba egykori hatvani kabinetfőnök, Szabó Zsolt jobbkeze helyettesítheti az elnököt. Az a Tóth Csaba, aki nem jogerősen munkaügyi pert vesztett Hatvan városával szemben.